کتاب خرمشهر خانه رو به آفتاب

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی خرمشهر خانه رو به آفتاب

حجم دانلود: 108.2 کیلو بایت
صفحات کتاب : 30

این کتاب از مجموعه کتاب های «بانوی ماه» است که در آن خاطرات صدیقه زمانی، همسر شهید عبدالرضا موسوی، فرمانده سپاه خرمشهر به صورت گفت وگو تنظیم شده است. این کتاب در اصل بیانگر ارتباط صدیقه زمانی با شهید موسوی قبل و بعد از انقلاب است که یک رابطه معلم و شاگردی بین این دو تن برقرار بوده است.

صدیقه زمانی در این اثر از آشنایی اش با شهید موسوی، فعالیت های سیاسی وی، اخراج در قبل از انقلاب از دانشگاه اهواز، ازدواجش با وی و همچنین از روزهای جنگ تحمیلی می گوید. این کتاب به گفت‏و‏گو با صدیقه زمانی همسر سردار شهید سید عبدالرضا موسوی پرداخته و متن وصیت نامه شهید موسوی نیز در کتاب موجود است. این وصیت نامه که پنجشنبه 9 بهمن 1359 تنظیم شده، خطاب به صدیقه زمانی است.

شهید موسوی در این وصیت نامه از خدا می خواهد تا عشق به همسر و فرزند او را از انجام وظیفه اش دور نکند و آرزو می کند که دوری اش هیچ کمبودی در زندگی خانواده اش به وجود نیاورد. کتاب حجم کمی دارد و از آن کتاب هایی است که خواندنش زمان زیادی از ما نمی گیرد، اما در همین حجم کم سئوال و جواب هایی مطرح می شود که جالب و تفکربرانگیز است.

از بخش های شیرین کتاب می توان به ازدواج شهید موسوی و صدیقه زمانی اشاره کرد و همچنین بخش هایی که همسر شهید درباره سادگی مراسم و آداب و رسوم ازدواجشان مطرح می کند، خواندنی است. یکی از ویژگی های شهید موسوی که در میدان جنگ هم بر همه ثابت شده بود، نیروی تحلیل این رزمنده خرمشهری است. این موضوع در کتاب بررسی شده و همسر وی درباره آن به تفصیل سخن گفته است.

همچنن ماجرای خائن بودن بنی صدر از نگاه این شهید والامقام، یکی از مقولاتی است که بررسی شده و نظرات شهید موسوی درباره اش بیان شده است. شهید موسوی کسی بوده که پا به پای کسانی چون شهید محمد جهان آرا در کنار مردم برای حفظ خرمشهر جنگیده است، اما ناشناخته مانده و بسیاری هنوز با شخصیت او به خوبی آشنا نیستند.


گزیده کتاب
پس از آزادی می گفت که زندان برای انسان یک آینه است. دیگر آنجا کسانی نیستند که تو را به حرکت در بیاورند. بلکه هرکس می ماند و مایه های درونی و اعتقادیش و به میزانی که مایه های درونی و اعتقادی دارد، بیشتر پایدار می ماند.

در طول مدتی که در زندان بود ما نیز می رفتیم و درباره همان کلاس شناخت و مطالعاتی که در این زمینه کرده بودیم، به ما کتاب معرفی می کرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب خرمشهر خانه رو به آفتاب

مشخصات کتاب خرمشهر خانه رو به آفتاب

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 30

کنگره : ‏‫DSR۱۶۲۶‭‬‭/م۷۷‏‫‬‭‬‭ز۸ ۱۳۸۷

دیویی : ‏‫‬‭‬‭۹۵۵/۰۸۴۳۰۹۲

کتابشناسی ملی : 1039067

شابک : 978-964-506-373-1

سال نشر : 1387

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

شابک دیجیتال : 978-600-03-1980-9

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره کتاب خرمشهر خانه رو به آفتاب

98912****7033

صفحه 9: ” “

خوب

1395/12/4

پاسخ
98901****1244

خوبه

1395/2/24

پاسخ
98901****1244

خیلی خوبه

1395/2/24

پاسخ