کتاب آغا محمد خان قاجار

بیرحم ترین شاه ایران

5 از 3 نظر

ناشر: پر

نویسنده:

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 3.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 848

خلاصه کتاب آغا محمد خان قاجار

درست زمانی که حکومت زند به پادشاهی وکیل‌الرعایای ایران دوران شکوه و آبادانی خود را می‌گذراند در طایفه ترکان و ایل قاجار فرزندی در دامان مادری مقتدر پرورش می‌یافت که او را برای حکومتی جسورانه رشد داد . جیران پس از مرگ محمدحسن خان همسرش، انتقام او را به فرزندش آغامحمدخان سپرد و او را سفارش کرد تا آخرین فرد زند را در ایران نابود کند و آغامحمدخان چه خوب سفارش مادر را گوش سپرد و فجایعی در تاریخ آفرید که هرگز از یادها نخواهد رفت .
آغامحمدخان قاجار بسیار سنگدل و بیرحم و کینه‌توز و انتقامجو بود و برای رسیدن به مقام سلطنت از هیچ عمل پست و شرم‌آوری خودداری نکرد. از جمله رفتار ظالمانه و زشت وی با لطف‌علی‌خان‌زند و قتل و یا کور کردن برادرانش است که قساوت و سنگدلی این خواجه قاجاری را تایید می‌کند.
آغامحمدخان قاجار پس از وفات وکیل‌الرعایا‌ فرصت را مغتنم شمرد و از شیراز فرار کرد و به استرآباد رفت و به امید جمع‌آوری لشکر بین قاجارهای آشاقه‌باش و متحدانش (ترکمن‌ها) رفت. هدف خواجه قاجار متحد کردن دو ایل آشاقه‌‌باش و یوخاری‌باش قاجار و نیز ترکمن‌های یموت و گوگلان بود که در اختلاف دائمی به سر می‌بردند و با ایجاد اتحاد بین آن‌ها زمینه قیام و شورش بر علیه زندیان ایجاد کرد تا در آینده با کمک لشکریان قاجاری و ترکمن‌های گوگلان و یموت زمام امور ایران را در دست گرفت. ایران در آن زمان به علت اختلاف بین شاهزادگان زندی و دیگر حکام ولایات دستخوش آشوب و هرج و مرج شده بود و این آشوب تمامیت ارضی ایران را به خطر می‌انداخت زیرا باز هم مثل دوران اواخر صفوی ایران از طرف همسایگان شمالی و شرقی و غربی در امنیت کامل نبود و در معرض تهدید دشمنان قرار گرفته و در همین ایام بود که آقا محمد خان قاجار با اقتدار کامل به کمک نیروی قاجار و ترکمن‌های یموت و گوگلان ظهور کرد. اگر بیرحمی و سنگدلی خواجه قاجار را در نظر نگیریم او را مردی خواهیم یافت که با اقتدار کامل و با درایت و تفکر شگفت‌انگیز توانست در مقابل تهدیدات همسایگان ایران. تمامیت ارضی کشور را حفظ کند...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها آغا محمد خان قاجار

مشخصات کتاب آغا محمد خان قاجار

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 848

کنگره : ‫‬‭DSR1333‫‬‭/پ23آ6 1394

دیویی : ‫‬‭955/0742‬

کتابشناسی ملی : 4055651

شابک : ‫‬‭978-600-8137-06-1

سال نشر : 1394

نظرات درباره آغا محمد خان قاجار