کتاب منهای فقر

4.2 از 6 نظر

کتاب الکترونیکی منهای فقر

حجم دانلود: 3.9 مگا بایت
صفحات کتاب : 184

معرفی کتاب منهای فقر

خلاصه کتاب منهای فقر فریاد یک جمله است: «جامعه و حکومت در تراز اسلامی، بدون فقر است.» بنابر آیات قرآنی و احادیث روشن و صریح و معتبر، هر حاکمیتی جامعه را و خانوارها را به منهای فقر نرسانده باشد، اسلامی نیست. و اگر ارزشی پدید آورده باشند، در عین اینکه آن ارزش ها (اگر ارزش باشند) اهمیت خود را دارند، اما هرگز ارزش اصلی و درجه اول نیستند.» (صص ۴۱ و ۴۲) فقر مفهومی است که دامنه معنایی آن مبسوط­‌تر از حوزه اقتصادی شده و در عرصه‌های دیگر مانند فرهنگی و اجتماعی ورود پیدا کرده است، اما معنای اراده شده از فقر در این نوشتار و کتاب منهای فقر، منحصر در فقر اقتصادی است.

«پدیده ای که به جز برهه‌هایی از دوران باشکوه صدر اسلام و تمدن اسلامی که بنا به نقل، فقیری وجود نداشت تا از بیت‌المال زکات دریافت کند، بشر هموراه در مبارزه با این پدیده شوم مشکل داشته و حتی صنعتی شدن و رشد اقتصادی بلند مدت نیز نتوانسته آن طور که دلخواه باشد، ریشه فقر را از بن برکند.

درباره نویسنده کتاب منهای فقر

محمدرضا حکیمی به عنوان فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده شناخته می‌شود؛ مجاهدی خستگی‌ناشناس و مدافع آرمان‌ها و تعالیم مکتب وحی که زندگی‌اش در تبیین علمی مفهوم عدالت‌خواهی و مبارزه برای ستم‌زدایی از جوامع بشری، سپری شد.

 محمّدرضا حکیمی فرزند حاج عبدالوهاب در ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان به حوزه علمیّه «نوّاب» وارد شد و در میان هم‌درسانِ خویش، خوش درخشید. به زودی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی، «مرجع تحقیقِ» طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شد. وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمّدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرّس، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای و… کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علّامه امینی، سیّد ابوالحسن حافظیان، شیخ علی اکبر الهیان و… مأنوس شد.

روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشترکِ همه انسان‌ها و بلکه همه کائنات است؛ امّا زندگیِ راستین در سرنوشت جسم خاکی خلاصه نمی‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نکته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. کودکی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تکرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوک روحیِ هر شخص است که او را به کام مرگ ابدی می‌کشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوک روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیکن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد؛ اینها بخشی از نوشته محمدرضا حکیمی فرزانه و حکیم نامدار خراسان است؛ فردی که امام خمینی(ره) او را «جناب مستطاب ثقه‌الاسلام» خطاب می‌کنند و رهبر انقلاب وی را مشاوری خوب برای اهالی فرهنگ می‌دانند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب منهای فقر

مشخصات کتاب منهای فقر

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 184

کنگره : ‏‫‬‭‭BP230/12‏‫‭/ک95م8 1392

دیویی : ‏‫‭297/4834

کتابشناسی ملی : 3203115

شابک : ‫‭‭ 978-600-9171-64-4‬

سال نشر : 1392

نظرات درباره کتاب منهای فقر

98937****5874

سلام کتاب رو خریداری کردم ،فایلش کجا میره ؟!

1399/9/12

پاسخ
info@****b.ir

نرم افزار کتابخوان را نصب بفرمایید و با شماره ای که در سایت ثبت نام فرمودید در منوی پروفایل وارد شوید. پس از آن امکان دانلود و مطالعه کتاب در نرم افزار را دارید 

1399/9/13

98917****0472

فوق العاده بود این کتاب،واقعا لذت بردم

1399/4/5

پاسخ
98939****6698

صفحه 45: ” “

مهم

1396/3/13

پاسخ
98914****7425

صفحه 3: ”زمان طاغوت، از راه سخنرانی، یا نوشتن مقاله و کتاب، می شد از اسلام سخن گفت، و از تعالیم و احکام اسلام (بعنوان تعالیم و احکامی که سعادت دنیا و آخرت انسان ها را و جامعه ها را تأمین می کند، و ظلم و فقر و ...“

بیست
بیست

1395/8/10

پاسخ