کتاب ضربت متقابل

5 از 4 نظر

کتاب الکترونیکی ضربت متقابل

حجم دانلود: 17.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 1009

معرفی کتاب ضربت متقابل

کتاب ضربت متقابل درباره کارنامه عملیاتی لشکر 27 محمدرسول الله در تابستان 61 توسط گلعلی بابایی و حسین بهزاد نگارش یافته استنوشته های کتاب بیانگر واقعیت جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و کاملاً مستند و معتبر است و جای هیچ شک و شبهه ای برای حقایق موجود در عملیات رمضان به جا نمی گذارد.

نویسنده اثر تاریخ واقعی جنگ را بدون دخل و تصرف همراه با خاطرات فرماندهان روایت می کند و فضاسازی و شخصیت سازی در این کتاب جایی ندارد؛ چراکه در پژوهش نمی توان شخصیت کاذب و خیالی ایجاد کرد و باید عین همان که هست گفته شود. به زندگی روزمره شهید همت و متوسلیان هم در ضربت متقابل اشاره شده است؛ ولی باز هم نمی توان گفت کتاب خاطره نویسی است، چون درخاطره نویسی دست خاطره نویس باز و ممکن است کنار شخصیت اصلی، شخصیت پردازی را هم چاشنی کار بکند.

گزیده کتاب ضربت متقابل

مرحله‌ی چهارم عملیات عظیم «الی بیت‌المقدس» در سوم خرداد ماه ۱۳۶۱ با فتح خرمشهر به پایان رسید اما سؤالی در همان برهه تاریخی مطرح بود و آن اینکه آیا هدف غایی این عملیات تا همین‌جا؛ یعنی بازپس‌گیری خرمشهر بوده یا اهداف دیگری نیز در آن نبرد، مدنظر طراحان اصلی و فرماندهان ارشد این مصاف بوده است؟ دکترمحسن رضایی میرقائد؛ فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از -۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶- در رابطه با اهداف این عملیات می‌گوید: ... قصد ما در عملیات الی بیت‌المقدس، این بود که از مرز عبور کنیم، اما دیگر امکان پیشروی وجود نداشت... اولین کار عراق به محض ورود نیروهای ما به منطقه[ بین جاده‌ی اهواز- خرمشهر تا دژ مرزی یعنی از جنوب «پادگان حمید» تا روبروی «ایستگاه حسینیه» به عرض ۶۰ کیلومتر و عمق ۱۵ کیلومتر ]، عقب‌نشینی از روبروی «اهواز» بود... وقتی که ما به «قلب منطقه»[ که از آن یاد شد ]رسیدیم، دشمن عقب کشید.

 برای این که او زمینِ روبروی «اهواز» را فدای «بصره» می‌کرد. عراق راهی جز این نداشت، چرا که احتمال داشت «بصره» را هم از دست بدهد. رفتن ما به سمت «بصره» جدی بود. ما می‌خواستیم به «اروند» بچسبیم. از نظر سیاسی می‌گفتیم اگرچیزی می‌خواهیم از عراق بگیریم، باید همزمان با آزادی «خرمشهر» باشد. چون احتمالِ آتش‌بس را می‌دادیم. ما در حقیقت با[ تصرف ]سرزمین‌های بعدی، می‌توانستیم[ از موضع قدرت ]با عراق مذاکره کنیم...

متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب ضربت متقابل 

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب هایی مانند ضربت متقابل و هم پای صاعقه، باید کتاب های رایج دست کارکنان در سطح سپاه و خانواده هایشان باشد.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ضربت متقابل

مشخصات کتاب ضربت متقابل

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 1009

کنگره : ‏‫‭‭‭DSR۱۶۰۶‏‫‭‮‭‭/ب۲ض۴ ۱۳۹۳

دیویی : ۹۵۵/۰۸۴۳

کتابشناسی ملی : ۳۵۸۵۰۷۶

شابک : 978-964-506-627-5

سال نشر : 1393

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

شابک دیجیتال : 978-600-03-1803-1

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره کتاب ضربت متقابل

98935****3478

عالی

1397/8/22

پاسخ