کتاب دعای ابوحمزه ثمالی

5 از 13 نظر

ارائه دهنده: تامین محتوای نگین

کتاب دیجیتال (صوت و متن) دعای ابوحمزه ثمالی

حجم دانلود: 20.3 مگا بایت
صفحات کتاب : 40

ابوحمزه ثابت بن دینارثمالی معروف به ابو حمزه ثمالی که نامش قرین دعای شریف ابو حمزه ثمالی بوده، یکی از ثابت قدمان و از اصحاب خاص امام سجادعلیه السلام می‌باشد. جمیع بزرگان علما رجال او را مورد اعتماد و ثقه دانسته‌اند.
نجاشی نقل می‌کند که او از اخیار اصحاب و افراد مورد اعتماد و معتمدین آنها در روایت و حدیث می‌باشد و از امام جعفر صادق علیه السلام روایت شده‌است که گفت: ابو حمزه در زمان خودش مانند سلمان در زمان خودش بود.
عامه نیز از او روایت می‌کنند و در سال ۱۵۰ه.ق وفات کرد و صاحب کتاب تفسیر القرآن بود. و رساله الحقوق امام سجاد علیه السلام نیز از طریق او روایت شده‌است.

شیخ صدوق نیز گفته است: ابو حمزه، ثابت بن دینار الثمالی، ثقه و عدل بود و چهار نفر از امامان شیعه را ملاقات کرده بود، علی بن الحسین علیه السلام، محمد بن علی علیه السلام، جعفر بن محمد علیه السلام و موسی بن جعفر علیه السلام.

فضل بن شاذان نیز گفته‌است که از فرد ثقه‌ای شنیده که امام رضا علیه السلام فرموده اند: ابو حمزه ثمالی در زمان خودش مانند لقمان (سلمان) در زمان خودش بوده‌است.

رجال کشی نیز از ابو بصیر نقل می‌کند که من وارد به امام صادق علیه السلام شدم، او گفت: ابو حمزه ثمالی چه می‌کند؟ گفتم: در حالی او را تر ک کردم که مریض بود. فرمود: هر گاه برگشتی سلام مرا به او برسان. و او را متوجه کن که او در فلان ماه و فلان روز خواهد مرد. ابوبصیر می‌گوید: عرض کردم: سوگند به خداوند، شما در مورد او انس و محبت داشتید و او شیعه شما بود. گفت: راست می‌گویی آنچه که نزد ماست، خیر برای اوست. عرض کردم: آیا شیعیان شما با شما هستند؟ فرمود: البته ولی به شرط اینکه از خداوند بترسند و پیامبر خدا صلی الله و علیه و آله را مراقبت داشته و از گناهان بپرهیزند. هر گاه شیعه‌ای چنان کند، با ما در همان درجه‌های ما خواهد بود. ابو بصیر می‌گوید: ما همان سال بر گشتیم و چیزی طول نکشید که ابو حمزه وفات نمود.

بر اساس روایتی امام جعفر صادق علیه السلام به او فرمود: من هر گاه تو را می‌ببینم احساس آرامش می‌کنم.

ابو حمزه با امام سجادعلیه السلام انس خاصی داشته و دعای شریف او که طولانی‌ترین دعای سحر ماه مبارک رمضان است، از طریق او روایت شده‌است و به همین علت به نام او نام گذاری شده‌است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دعای ابوحمزه ثمالی

مشخصات کتاب دعای ابوحمزه ثمالی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 40

نظرات درباره کتاب دعای ابوحمزه ثمالی

98921****7502

خوب وعالی

1396/8/6

پاسخ
98919****8300

عالیه ممنون

1395/8/12

پاسخ
mojta****.com

خدا به شما توفیق دهد خیلی عالی بود فقط اگه لطفا کنید نام قاری دعا رو ذکر کنید ممنون می شیم صداش خیلی دلنشین منتظر هستم باتشکر

1391/9/18

پاسخ