کتاب ابوالمشاغل

از مجموعه ی مردان کوچک

3 از 1 نظر

کتاب چاپی ابوالمشاغل

صفحات کتاب : 218

معرفی کتاب ابوالمشاغل

کتاب ابوالمشاغل نوشته نادر ابراهیمی است که توسط انتشارات روزبهان منتشر شده است. نادر ابراهیمی کتاب ابوالمشاغل را در ادامه کتاب ابن مشغله‌اش نوشته است و در آن بخش دیگری از زندگی خود را با قلم زیبا و بیان گیرایش بازگو کرده است. به گفته خودش در مقدمه بلند و بسیار دلنشین کتاب ابوالمشاغل، تجدید عهدی‌ست با آن جوانیِ پُرشور، آن جوانی ابدی، آن سلامت و غرور و التهاب و ایمان… گر چه آنجا، در «ابنِ» مشغله، فرزند بودم و اینجا در ابوالمشاغل، پدرم…»

نادر ابراهیمی در بخشی از کتاب ابوالمشاغل می نویسد: «یادم نمی‌آید که در «ابن‌مشغله»، از همسفرِ سالیان سالم محمود فتوحی نامی بُرده باشم، و یادم نمی‌آید که اصولاً به این که محمود و من، در تمامیِ سال های شادی و غم، تقریباً پیوسته با هم بوده‌ییم، در جایی اشاره‌یی کرده باشم. شاید که حُرمتِ این دوستی ناب را در عصر نادوستی‌ها نگه داشتم. خدا می‌داند. امّا به هر حال، دیگر وقتِ نام بُردن است… ما چند نفر بودیم که از بچّگی با هم بزرگ شده بودیم، و اگر خیلی هم بزرگ نشده بودیم، دست کم، همدیگر را خیلی قبول داشتیم. من بودم و رحیم قاضی مُقدم، و امان ابراهیمی و محمود فتوحی و یکی دو نفر دیگر __ که امروز، به جُز من و محمود، از آن گروهِ کوچکِ معتقد، کسی باقی نمانده است. عیبی نیست. ما را هم رفته بگیر، یا بینگار که در کمرکش رفتنیم. امّا این محمود، که بعد از این، شاید، به کرّات از او نام ببرم، و هنوز، نیمی از من است و چه بسا که من، نیمی از او باشم، به‌راستی که حکایتی‌ست در دوستی.

نکتهٔ خاص و گرانب ها در دوستی شگفت‌انگیز ما این است که هیچکدام‌مان، در طول این سال‌های بلند پُرخاطره، خود را مختصری هم تغییر ندادیم تا شبیه دیگری کنیم. برای حفظِ دوستی، حذفِ شخصیّت نکردیم و به همْ باجِ «هر چه بخواهی، همان درست است» ندادیم. محمود، محمودْ باقی ماند__ با جملگیِ خصلت‌هایش، و منْ من ماندم. ما هر دو تغییر کردیم، فراوان، امّا هرگز شبیهِ هم نشدیم. این راز بزرگ و محور اساسی دوستی ما بود. یکی در دیگری مستحیل نشد. یکی نسخهٔ بدل دیگری نشد. و یکی نکوشید که در راهِ تکدّی دوستی، خویشتنِ خویش فرو بگذارد…»


گزیده کتاب ابوالمشاغل


… بیا تصمیم بگیریم، تصمیم خیلی جدّی، که سه روز، فقط سه روزْ دروغ نگوییم؛ هیچ نوع دروغی نگوییم، به هیچ عنوان، به هیچ صورت، به هیچ دلیل و بهانه، به هیچکس… فکر می‌کنم بعد از این سه روز، خیلی چیزها دُرُست بشود، و یا کاملاً خراب. یعنی مسلماً دیگر چیزی به این صورت نیمه‌ویرانِ تهدیدکنندهٔ عذاب‌دهنده، باقی نخواهد ماند…

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ابوالمشاغل

مشخصات کتاب ابوالمشاغل

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 218

کنگره : ‏‫PIR7943 ‭/ب58‭‮الف‬26 1394‬

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 4707307

شابک : 964-5529-21-2‮‬

سال نشر : 1394

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب ابوالمشاغل