کتاب اربعین طوبی

3 از 1 نظر

کتاب چاپی اربعین طوبی

صفحات کتاب : 296

معرفی کتاب اربعین طوبی

کتاب اربعین طوبی نام اثری از سیدمحسن امامیان (-۱۳۵۹) است که داستانی واقعی از زندگی زنی را بازگو می‌کند که بخش عمده‌ای از تاریخ معاصر ایران و عراق را به چشم دیده‌است. زنی به نام بتول که زاده تهران و ایرانی‌الاصل است اما در نوجوانی همسر مردی عراقی شده و راهی این کشور می‌شود و باقی عمرش را در بصره زندگی می کند. این زن که سختی‌های زیادی در زندگی کشیده‌است اکنون سال‌ها است که چشم به راه پسر مفقودالاثرش است.

پسری که همگان از آمدنش مأیوس شده و نام او را با عنوان شهید بر سینه دیوار زده‌اند، اما حسی مادرانه بتول را همچنان امیدوار به بازگشت او نگاه داشته‌است. زندگی پر فراز و نشیب این زن بستر مناسبی است برای روایت شادی‌ها و تلخ‌کامی‌های گذشته و حال این دو سرزمین. کشورهایی که در گذشته ملتی واحد بودند و برخلاف گسست‌های اعتباری، مشترکات اعتقادی و فرهنگی خود را حفظ نموده اند. بی‌شک مهم‌ترین عامل این پیوند، جایگاه عتبات عالیات در آن سرزمین و دل‌های مشتاق در این سرزمین بوده و هست. حبّ اهل‌بیت علیهم السلام حبل‌المتینی است که حتی جنگی نابرابر، طولانی و تحمیلی نتوانسته خدشه‌ای بر این پیوند ایجاد کند.

شاهد این ادعا، کنگره عظیم پیاده روی اربعین و سفره داری مردم شیعه و محب عراق، برای زوار ایرانی و دیگران است. رمان اربعین طوبی با دستمایه قراردادن ماجرای زندگی این شیرزن ایرانی، قصد دارد به مسائلی همچون محبت اهل‌بیت علیهم السلام جایگاه خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی، تاریخ معاصر، مشترکات دو کشور ایران و عراق و... اشاراتی مختصر داشته باشد و علاوه بر آن، بهانه‌ای شود برای پیداشدن ردی از فرزند گم‌شدۀ خاله بتول و مرهمی بر زخم هجران وی.


گزیده کتاب اربعین طوبی


هر چهل روز، یک گره باید بیفتد توی زندگی ما؛ که اگر نیفتد شک می‌کنم به ایمانم و می‌ترسم از اینکه نکند به حال خودمان رهایمان کرده باشد. منتظرم که همین روزها یک بلای کوچک در حد و اندازه من گیس‌سپید، سرم بیاید تا یک‌بار دیگر دست به زانویم بزنم و عبا سرم بگیرم و یک یاعلی بگویم و یک پله بالاتر بروم. طوبی سال‌هاست با خودش حرف می‌زند. گاهی گل‌ها و درخت نارنج وسط حیاط مخاطب او می‌شود اما همدمی نزدیک‌تر از خودش ندارد. توی خانه بی کار نمی ماند. دست به کار و دل به یار و گوش به زنگ دارد. زنگ در، ممتد و خش‌دار به صدا درمی‌آید و دلش هورری می‌ریزد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب اربعین طوبی

مشخصات کتاب اربعین طوبی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 296

کنگره : ‏‫PIR8334‭‬ ‭/م17‏‫‭‮الف‬4 1395‬‬

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬3/62‬‬

کتابشناسی ملی : 4430464

شابک : 978-964-973-439-2

سال نشر : 1395

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره کتاب اربعین طوبی