کتاب آیین انتظار

خلاصه ی مکیال المکارم

3 از 1 نظر

کتاب چاپی آیین انتظار

صفحات کتاب : 227

معرفی کتاب آیین انتظار؛ خلاصه ی مکیال المکارم

«آیین انتظار» خلاصه کتاب گرانقدر «مکیال المکارم» نوشته دانشمند بزرگوار، حاج سید محمد تقی موسوی اصفهانی رحمةالله علیه است. واحد پژوهش انتشارات مسجد مقدس جمکران این کتاب را که مشتمل بر علل و فوائد و نتایج دعا برای حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه و نیز وظایف دیگر ما نسبت به آن حضرت است، خلاصه کرده و در دسترس علاقه مندانش قرار داده است.. با توجّه به اینکه کتاب «مکیال المکارم» تقریباً استدلالی است، سعی شده تمام دلایل عقلی و نقلی مربوط به بحث ذکر شود. با این که این اثر خلاصه شده است اما سعی شده مطالب به همان صورت اصلی حفظ شود و فقط مقداری از حالت استدلالی خارج گردد: به دلیل عقلی و نقلی شناخت صفات و آداب امام علیه السلام لازم می باشد.

امّا به دلیل عقل: چون آن حضرت علیه السلام امامی است که اطاعتش فرض و واجب می باشد، و هر کس که اطاعتش واجب است باید صفاتش را شناخت، تا با شخص دیگری که مقام او را به دروغ و ستم مدّعی گردد اشتباه نشود، بنابراین شناخت و دانستن صفات مولایمان حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه واجب است. و امّا به دلیل نقل: حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام فرمود: «هرکس در چهار چیز شک کند، به تمام آنچه خدای تبارک و تعالی نازل فرموده کفر ورزیده است... یکی از آنها شناختن امام در هر زمان از جهت شخص و صفات او می باشد». و نیز امام صادق علیه السلام فرمود: «امام خودت را بشناس که اگر او را شناختی بر تو زیان نرساند که این امر پیش بیفتد یا تأخیر یابد».

گزیده کتاب آیین انتظار؛ خلاصه ی مکیال المکارم


چون تأخیر ظهور مولای ما صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه به سبب موانعی است که از ناحیه خود ما سرچشمه گرفته، بر ما است که از خداوند متعال برطرف کردن آن موانع را بخواهیم. پس دعا کردن برای تعجیل فرج امام عصر عجل الله تعالی فرجه در حقیقت دعا برای خودمان و سودمند به حالمان می باشد. خود آن حضرت هم به این معنی اشاره فرموده. در توقیعی از آن حضرت آمده است: «و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که آن فرج شما است»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب آیین انتظار

مشخصات کتاب آیین انتظار

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 227

کنگره : ‏‫‬‮‭BP224‏‫‭/‮الف‬6م704216 1396

دیویی : ‏‫‬‮‭297/462

کتابشناسی ملی : 4926384

شابک : 978-964-848-416-3

سال نشر : 1396

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب آیین انتظار