کتاب دور از جان

مجموعه داستان کرونا بر اساس خاطرات جهادگران

3 از 1 نظر

کتاب چاپی دور از جان

صفحات کتاب : 112

معرفی کتاب دور از جان

کتاب دور از جان شامل مجموعه داستان هایی با موضوع کرونا به تازگی توسط انتشارات ستاره ها روانه بازار نشر شد و در دسترس علاقه مندان به ادبیات داستانی قرار گرفت. کتاب حاضر که براساس خاطرات جهادگران در طول دوره مبارزه با شیوع ویروس کرونا شکل گرفته، به همت جمعی از نویسندگان با دبیری سعید تشکری نوشته شده است. طی یک سال و نیم گذشته، پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، آثاری درباره این موضوع منتشر شده است.

عناوین منتشر شده طی ماه های اخیر عمدتاً در قالب خاطرات و روایتی است از تلاش گروه های جهادی که از اولین روزها به خطوط مقدم این جبهه به یاری کادر درمان و عوامل آرامگاه ها پیوستند. در این میان، سهم اندکی را می توان برای آثاری در نظر گرفت که با روایتی هنرمندانه تر و از زاویه دید یک داستان نویس به این موضوع نگاه کرده باشد؛ پدیده ای که با ورود آن به جامعه، سبک زندگی ها تغییر کرد، خانواده های بسیاری با آن درگیر شدند، جمعی از افراد جامعه به دلیل ابتلا به این بیماری درگذشتند، پرستاران و کادر درمان وضعیت فوق العاده ای را تجربه کردند و در نهایت، جامعه با شرایط خاصی مواجه شد.

از این منظر کتاب دور از جان را می توان جزو اولین تلاش ها برای حضور این موضوع در عرصه داستان نویسی به شمار آورد. کتاب شامل پنج داستان است که از زوایای مختلف به موضوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر جامعه و نقش جهادگران در میدان مبارزه پرداخته است.


نصرالله قادری، مهدی زارع، مریم رمضانی، اعظم عظیمی و سودابه حیدری نویسندگان داستان های این اثر هستند که آثارشان را براساس خاطراتی از مهدی کشاورز، حسین شرفخانلو، بهاره قانع نیا، محمود خرقانی و یزدان تولیده تدوین کرده اند.


نظر سعید تشکری درباره کتاب دور از جان

موضع من به عنوان دبیر جشنواره «مثل آوینی به روایت تو» در برابر یک رویداد داستانی ملی از نوع واکنشی چه رفتاری است؟ باید عاشقانه علیه این تنهایی مردم، داستان های واقعی نوشت و داستان نویسانی را پاس داشت که غمِ مردم را دارند. غم مردم یعنی میان مردم در هر شرایطی بودن است. جزئیات نه کلیات! هنر داستان نویسی، نوشتن از این حادثه در کوچه ها تا گورستان ها، در متن یک حرکت جهادی است. نویسندگان این داستان ها به مستند بودن رویدادها به شدت وفادار بوده اند. داستان هایی که به جشنواره ارسال شد و برگزیدگان خود را هم شناخت. وجودشان نعمت بود که حقیقی نوشتند.

اما نویسندگان حرفه ای که داستان های آن ها را می خوانید، براساس همان مستندات، داستان نوشتند. پس دو گروه داستند نوشتند. گروه اول کسانی که خود کنار مردم ایستادند، کسی آنها را ندید و به لطف رسانه ها هنوز هم ندیده است! آنها داستان عاشقی خودشان را نوشتند. مردم و زنان امتی. گروه دوم بعد از اعلام برگزیدگان، نویسندگان حرفه ای انتخاب شدند تا بر مبنای این روایت ها، از حضور شیدایی قهرمانان صف ایثار، داستان های حرفه ای بنویسند. اکنون در دید شماست.


اینجا با امر نوشتن قصه روبروییم. کاری مستند داستانی و نه مستند. پس این دفتر قصه در حوزه داستان کوتاه برآیند نخست ما از جشنواره «مثل آوینی به روایت تو» است که به همت نشر ستاره ها برپا شد. امید که در دفترهای بعدی به جهان های تازه تری که یافته ایم به شما ارائه کنیم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دور از جان

مشخصات کتاب دور از جان

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 112

کنگره : PIR4249

دیویی : 8‮فا‬3/6208

کتابشناسی ملی : 7652258

شابک : 978-600-254-094-2

سال نشر : 1400

نظرات درباره کتاب دور از جان