کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)

روند پایان جنگ

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)

حجم دانلود: 1.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 301

معرفی کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)

کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم) تلاش دارد با بررسی جنگ به عنوان یک مسئله استراتژیک میان تجربیات جنگ هشت‌ساله با نیازها و ضرورت‌های حال و آینده ارتباط و پیوستگی عمیق و منطقی برقرار کند، تا از این طریق امکان استفاده از تجربه دفاع مقدس، برای تصمیم‌گیری در ساختار سیاسی- نظامی کشور فراهم شود. خواننده در این کتاب با دید راهبردی عمیقی روبرو می‌شود که می‌توان از این طریق، نیازها و ضرورت‌های حال و آینده را تا اندازه‌ای مورد شناسایی قرار داد. نویسنده در کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم) تبیین مسائل جنگ را در مقایسه با گذشته، با استدلال و تفصیل بیشتری ارائه می‌نماید تا از ابهاماتی که به اقتضای عمق مطالب جنگ وجود دارد، مرتفع نماید. همچنین تلاش می‌کند تا شبهات و اشکالات جدیدی که در دهه اخیر، در باب مسائل جنگ مطرح شده، مورد نقد و بررسی قرار دهد.


گزیده کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)

تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و حضور نسل جدید، فضای کشور را دستخوش تغییر و دگرگونی کرده است. گفتمان انتقادی در برخورد با مسائل جامعه و بنیان های فکری و اعتقادی و ساختارهای سیاسی، به ویژه اقدامات و تصمیم گیری های دوران جنگ، به یک گفتمان غالب تبدیل شده است.

در این میان خطر گسست میان نسل ها و فراموشی یا نادیده گرفتن میراث و دستاوردهای دهه انقلاب و جنگ و در نتیجه بی هویتی نسل جدید، موجب نگرانی شده است.

دشواری و پیچیدگی های برخورد با پیامدهای جنگ پس از اتمام آن، برای تعیین نسبت نسل پس از جنگ با دساتوردها و تجربیات حاصل از جنگ، بررسی و مطالعات گسترده و عمیقی را طلب می کند.

هدف از نگارش مجموعه نقد و بررسی جنگ ایران و عراق، تجزیه و تحلیل مسائل جنگ در یک تعامل فعال در برابر تحولات و نیازهای جامعه و تبیین عقلانیت نهفته در درون جنگ، در حوزه نقد، تصمیم گیری و رفتارهای سیاسی - نظامی می باشد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)

مشخصات کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 301

کنگره : DSR1600‭/د4ن‌7 4.ج‌

دیویی : ‏‫‬‭955/0843

کتابشناسی ملی : ‭م‌84-30420

شابک : 978-964-6315-70-9

سال نشر : 1384

نظرات درباره کتاب نقد و بررسی جنگ ایران و عراق (جلد چهارم)