کتاب جانشین پیامبر

3 از 1 نظر

کتاب چاپی جانشین پیامبر

صفحات کتاب : 520

معرفی کتاب جانشین پیامبر

کتاب جانشین پیامبر به قلم استاد محمدعلی جاودان کتابی است که در آن کوشیده شده تا جریان جانشینی پیامبر در حد توان تبیین و شبهات پیرامون آن مورد مداقّه قرار گیرد. همچنین نقش بی بدیل امیرالمومنین از آغاز تولد اسلام تا پایان جریان سقیفه شرح داده شده است.


گزیده کتاب جانشین پیامبر


وقتی امیرالمؤمنین در روز غدیر به ولایت امر بعد از پیامبر تعیین شد، رسول خدا عمامه مشکی خود را از سر برداشته و بر سر مبارک علی السلام بست، و انتهای عمامه را از پشت سر بردوش آن حضرت قرار دادند. این عمامه مشکی رنگ که سحاب» نام داشت، گویی تاجی بود که بر سر جانشین پیامبر و ولی امر پس از او نهاده شده بود. سیره نویسان و مورخین می گویند: پیامبر همیشه در مراسم مهم و سیاسی آن را بر سر می گذاشت؛ از جمله در برخورد با مسیحیان نجران یا در فتح مکه پیامبر این عمامه را به خاطر نهایت اهمیت این مراسم بر سر گذاشته بود.


عرب هرگاه می خواستند ریاست شخص بزرگی را بر قومی اعلام کنند یکی از مراسمشان بستن عمامه بر سر او بود. این افتخار بزرگی در عرب بود که شخص بزرگی عمامه خود را بر سر کسی ببندد که به معنای اعتماد بر او بود. با پایان یافتن خطبه و شهادت و اقرار عموم مسلمانان و مشخص شدن امیرالمومنین به عنوان ولی امر بعد از رسول خدا، پیامبر دستور داد در خیمهای که برابر خیمه ایشان برپا بود، علی ایلام در صدر خیمه بنشیند، مسلمانان و مهاجر و انصار به آن خیمه وارد شده و به ایشان با لقب «امیرالمومنین» سلام و تبریک و تهنیت عرضه بدارند. این تحیت و سلام البته مخصوص مردان نبود، بلکه زنان نیز مامور شدند تا ایشان را با خطاب «امیرالمومنین» سلام و تهنیت بگویند. بنابراین صحابه رسول خدا خدمت امیرالمومنین می رسیدند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب جانشین پیامبر

مشخصات کتاب جانشین پیامبر

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 520

کنگره : ‏‫‭BP223/5‬‬

دیویی : ‏‫‭297/452‬‬

کتابشناسی ملی : 7547496

شابک : ‫‭978-622-6947-08-4

سال نشر : ‏‫1399

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب جانشین پیامبر