کتاب استقامت و پایداری

منزل پنجم

3 از 1 نظر

کتاب چاپی استقامت و پایداری

صفحات کتاب : 239

معرفی کتاب استقامت و پایداری

کتاب استقامت و پایداری نوشته مجتبی تهرانی است که توسط موسسه فرهنگی پژوهشی مصابیح‌الهدی‏‫ منتشر شده است. مجموعه ده جلدی سلوک عاشورایی اثری ارزشمند برگرفته از جلسات سخنرانی آیت الله آقا مجتبی تهرانی است. از آنجایی که قیام حسینی سرشار از درس ها و عبرت هاست ان مجموعه عظیم در هر جلد خود درسی از این قیام را گوش زد می کند. این مجموعه موضوعاتی همچون دین و دین داری، عزت و ذلت، حق و باطل، استقامت و پایداری، هجرت و مجاهدت، امر به معروف و نهی از منکر، تعاون و همیاری، غیرت دینی، بینش و نگرش و شرح خطبه منا را بررسی می کند.


عظمت قیام انسان ساز حضرت سیّدالشّهداء سبب شده است که نتوان تنها یک هدف برای آن در نظر گرفت یا تنها از یک بُعد و زاویه به آن نگاه کرد.


بر این مبنا، حضرت استاد تلاش کرده اند با مروری بر کلمات و جملات امام حسین(علیه السلام) در طول این حرکت، از مدینه تا کربلا، چارچوبی از اهداف و ابعاد این قیام ارائه کرده و ساختار بحث را با تکیه بر منابع و معارف غنیّ اسلامی، نظیر قرآن کریم و روایات اهل بیت(علیهم السلام) تکمیل نمایند تا مُراد از هر بُعد و هدفی که حضرت سیّد الشّهداء مطرح کرده اند، به درستی روشن شود. در حقیقت، شیوه ی علمی مباحث استاد، نوعی «تفسیر روایت به آیات و روایات» است. در این شیوه، جملات کلیدی امام حسین(علیه السلام)


مبنای «تئوری پردازی علمی» قرار گرفته و سپس به کمک آیاتی از قرآن کریم و سایر روایات اهل بیت(علیهم السلام) تبیین می شود. جاذبه و زیبایی این تفسیر در این است که مخاطب، در خلال این مباحث ضمن دست یابی به فهمی عمیق تر و دقیق تر از کلمات و جملات حضرت، متوجه می شود که هر یک از اهداف قیام عاشوراء را می توان از ابعاد گوناگونِ فقهی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و عرفانی مورد بررسی قرار داد. مؤسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی(دام ظلّه العالی) دوره های این مباحث را که تا کنون درباره «تحلیل قیام عاشوراء» توسّط استاد مورد بررسی قرار گرفته است چاپ می کند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب استقامت و پایداری

مشخصات کتاب استقامت و پایداری

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : سلوک عاشورایی

صفحات کتاب : 239

کنگره : ‏‫‬‭BP10/5‏‫‬‭/ت96س8 1395

دیویی : ‏‫‬‭297/08

کتابشناسی ملی : 2770183

شابک : 978-600-92063-6-0

سال نشر : 1395

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب استقامت و پایداری