کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان

3 از 1 نظر

ارائه دهنده: استودیو نوار

گردآورنده: ماندانا سلحشور

صوتی بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان

حجم دانلود: 104.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 128

معرفی کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان

کتاب  بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان درباره دگرگونی‌های جسمی، ذهنی و روانی دوران بلوغ است. کتاب به صورت کاربردی وساده تمامی دگرگونی‌های دوران بلوغ و نحوه صحیح مواجهه با تغییرات، بحران‌ها واتفاقات عجیب یا دلهره‌آور این دوران را شرح داده است و کتاب راهنمایی برای نوجوانان در دوران حساس بلوغ به شمار می‌آید. ماندانا سلحشور درابتدای این کتاب از نوجوانان می‌خواهد از صحبت کردن و مشورت درباره بلوغ خجالت نکشند و به تغییرات بدنی، ذهنی و روانی در این دوران آگاه بوده و به آن توجه کنندکتاب‌های فراوانی درباره روش‌های پرورش کودک در دوران بلوغ و روانشناسی کودکان و نوجوانان نوشته‌شده است ولی کتاب‌های جامعی که برای مطالعه نوجوانان در دوران مهم بلوغ نوشته شده باشد کمتر است. نوجوان با تغییرات فراوان در جسم و روان خود روبرو می‌شود، بدون مشورت و راهنمایی، گذراندن این طیف وسیع تغییر بدون آسیب دیدن امکان‌پذیر نیست. کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان که به صورت بخش‌های کوچک شامل سؤالات کاربردی و روزمره نوشته شده است از جمله کتاب‌هایی است که برای نوجوانان نوشته شده و مرجعی عملی برای این دوران حساس به شمار می‌رود. با توجه به مخاطب این کتاب نوع نگارش ساده است و از استدلال‌های علمی مناسب در آن استفاده شده است.

گزیده‌ای از کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان

در این کتاب سؤالات مختلفی مطرح می‌شود، این سؤالات که در فهرست عناوین کتاب آورده شده و برای هر کدام پاسخی علمی و معتبر به صورت بخشی کوتاه نگاشته شده است را در اینجا با هم مرور می‌کنیم. سوالات زیرمجموعه بخش‌های موضوعی این کتاب است. بخش‌ها که با نام گفتار در فهرست کتاب مشخص شده‌اند شامل این موارد است: رعایت اصول بهداشتی، آراستگی ظاهر، نوجوانان و بلوغ، فرآیند بلوغ در دخترها، فرآیند بلوغ در پسرها، احساس‌ها و هیجان‌ها و روابط اجتماعیسوالاتی که در ذهن نوجوان شکل می‌گیرد نیز به صورت بخش‌های کوچک‌تر در هر گفتار ذکر شده است که عبارت‌انداز بلوغ چیست؟ من چه احساسی درباره بلوغ باید داشته باشم؟ چرا جسم و روان من در این دوران تا این اندازه تغییر می‌کنند؟ چگونه می‌توانم احساس خشمم را کنترل کنم؟ اگر با دوستم اختلاف پیدا کردم چه‌کار کنم؟ اگر دریافتم که دوستم قصد دارد مرا ترک کند چه‌کار کنم؟ منظور از خشونت و قلدری چیست؟ اگر مورد اذیت و آزار دوستانم قرار گرفتم چه‌کاری می‌توانم انجام دهم؟ آیا من هم قلدر هستم؟ فشار همسالان یعنی چه؟ چرا وزن من در دوران بلوغ تغییر می‌کند؟ چرا صورتم جوش می‌زند؟ چرا من باید مراقب تغذیه‌ام باشم؟ از کجا بفهمم غذایی که می‌خورم سالم است؟ چه نوع غذاهایی لازم است بخورم؟ چگونه ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند موجب سلامت و تندرستی من شود؟
بدن من به چند ساعت ورزش در طی روز نیاز دارد؟ آیا وزن من در دوران بلوغ تغییر می‌کند؟ من خیلی نگران وزن بدنم هستم، چه‌کاری باید انجام دهم که چاق نشوم؟ اختلال‌های تغذیه‌ای کدام‌اند؟ چرا این‌قدر پدر و مادرم از من می‌خواهند کمتر تلویزیون ببینم و بیشتر فعالیت و ورزش کنم؟ برای اینکه قدم بلندتر شود چه‌کار باید بکنم؟ بدن من به چند ساعت خواب در روز نیاز دارد؟ چرا به تازگی عرق بدنم زیاد بو می‌دهد؟ چگونه می‌توانم جلوی فشار همسالانم برای سیگار کشیدن بایستم؟ چرا برخی از نوجوانان سیگار می‌کشند؟ جوش‌های سرسیاه و سرسفید چه تفاوتی دارند؟ آیا برخی خوراکی‌ها می‌توانند موجب به وجود آمدن جوش‌های دوران بلوغ شوند؟ چرا پوست من چرب است؟ چگونه می‌توانم از پوستم مراقبت کنم؟ چگونه می‌توانم از موهایم مراقبت کنم؟ چرا هر روز باید نخ دندان بکشم و دندان‌هایم را مسواک بزنم؟
چگونه می‌توانم روابط دوستی‌ام را حفظ کنم؟ چگونه می‌توانم دوستی خوب پیدا کنم؟ چگونه دوستی‌های خوب شکل می‌گیرند؟ چرا باید درباره احساس‌هایم با دیگران حرف بزنم؟ پدر و مادرم قصد دارند از هم جدا بشوند، من چه‌کاری می‌توانم انجام بدهم؟ مادربزرگم به تازگی فوت کرده است و من بی‌نهایت احساس سردرگمی می‌کنم. چرا؟ بعضی وقت‌ها احساس غم و اندوه می‌کنم. آیا این طبیعی است؟ بعضی وقت‌ها دچار استرس می‌شوم، چگونه می‌توانم آن را کنترل کنم؟ چگونه می‌توانم روابطم با پدر و مادرم را بهبود بخشم؟ هنگامی‌که نسبت به خودم احساس خوبی ندارم، چه‌کاری می‌توانم انجام دهم؟ چرا احساس‌ها و هیجان‌های من در این دوران تا این اندازه تغییر می‌کنند

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان

مشخصات کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 128

کنگره : BF724‏‫‭/س8ب8

دیویی : ‫‬‭‭155/5

کتابشناسی ملی : 3245791

شابک : 978-964-7002-61-5

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب بلوغ به زبان ساده برای نوجوانان