کتاب دل کور

3 از 1 نظر

صوتی دل کور

حجم دانلود: 481.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 329

معرفی کتاب دل کور

داستان کتاب دل کور در دو بخش است، بخش اول دوران کودکی صادق آریان است وقتی که او تنها چهار سالش بود و بخش دوم دوران جوانی صادق است. زاویه دید هر دو بخش به صورت سوم شخص یا دانای کل محدود است. نویسنده تنها در قالب یکی ازشخصیت های داستان به نام صادق آریان رفته و داستان را روایت می کند. با این تفاوت که در بخش اول صادق نقش فرعی داستان را دارد و تنها روایت کنندۀ داستان است اما در بخش دوم کتاب دل کور ، صادق نقش اصلی را بر عهده دارد.

دل کور فصیح به دلیل ارائه تصویری از یک دورۀ خاص، دارای جنبه های تاریخی قوی هستند. فصیح، نویسنده ای است که گمگشتگی افراد نسلی را توصیف می کند که نوجوانی شان در دهۀ جوش و خروش اجتماعی گذشت، اما تا به خود جنبیدند سال های کودتا فرا رسید و باران فاجعه بر آن ها بارید. به این دلیل که در رمان وقایع تاریخی بیان شده است در ردۀ رمان های تاریخی قرار گرفته است. در بعضی از مواقع خواننده را بین کتاب رمان و یا کتاب تاریخ مردد قرار می دهد. نویسنده در رمان بیشتر به وقایع واقعی تاریخ نظر انداخته و اما گاهی مواقع در این میان به خلق شخصیت هایی دست زده است که در تاریخ هیچ نقشی نداشته اند.

گزیده کتاب دل کور

داستان رمان دل کور با مرگ مختار آریان، فرزند ارشد ارباب حسن آریان آغاز می شود. در یک شب زمستانی، فرزندان مختار با عموی کوچک خود، صادق آریان تماس می گیرند و خبر فوت مختار را به او می دهند. خواننده در ابتدای داستان متوجه می شود که صادق از برادر بزرگ خود دل خوشی ندارد و چندان از مرگ او ناراحت نمی شود. در ادامه وقتی که صادق به همراه فرزندان مختار در انتظار نتیجه کالبد شکافی هستند، صادق به مرور خاطرات خود از سن چهار سالگی می پردازد. داستان از دیدگاه صادق و به زبان نویسنده روایت می شود.

درباره نویسنده کتاب دل کور

اسماعیل فصیح‌ در سال ۱۳۱۳ و در محله درخونگاه تهران (شهید اکبرنژاد فعلی) به دنیا آمد، اما این محله را ترک می‌کند و راهی آمریکا می‌شود. پس از تحصیل در آنجا به ایران برمی‌گردد و مدتی به‌عنوان مترجم در موسسه فرانکلین مشغول می‌شود. از نقاط عطف زندگی اسماعیل فصیح که بارها و بارها آن را روایت و بازگو کرده است، دیدار و گفت‌وگویی کوتاه با ارنست همینگوی در دانشگاه است که این خاطره را به شیوایی و هنرمندی تعریف می‌کند

شراب خام اولین رمان اسماعیل فصیح بود که در سال ۱۳۴۷ در انتشارات فرانکلین و زیر نظر نجف دریابندری و ویراستاری بهمن فرسی منتشر شد. در سال ۱۳۴۹، مجموعه‌داستان خاک آشنا و رمان دل کور نیز در سال ۱۳۵۱ منتشر شدند. اسماعیل فصیح ساده می‌نویسند. از همین رو، آثارش مخاطبان جدی و پیگیری دارد. از دیگر ویژگی‌های برجسته او در عرصه نویسندگی پرداختن به برخی موضوعاتی مثل مناسبات اجتماعی و جنگ در رمان‌‌هایش است. او جزو نخستین نویسندگانی بود که در کتاب زمستان ۶۲ به مساله جنگ ایران و عراق پرداخت.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دل کور

مشخصات کتاب دل کور

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 329

کنگره : ‏‫PIR8169‭‬ ‭/ص82‏‫‭د8 1375‬‏‬

دیویی : ‏‫‬‭8‮فا‬3/72

کتابشناسی ملی : ‭‭م‌76-1666

شابک : 978-964-442-079-5‏‬

سال نشر : 1375

نظرات درباره کتاب دل کور