کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟

ریشه های قدرت، ثروت و فقر

3 از 1 نظر

کتاب چاپی چرا ملت ها شکست می خورند؟

صفحات کتاب : 664

معرفی کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟

کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟ نوشته دارون عجم اوغلو و جیمز ای. رابینسون است. این کتاب با ده فصل در زمینه اقتصاد سیاسی که شش اقتصاددان برنده جایزه نوبل (کنت. جی. ارو – نوبل ۱۹۷۲، رابرت سولو – نوبل ۱۹۸۷، بکر – نوبل ۱۹۹۲، میشل اسپنس و جورج آکرلوف – برندگان نوبل ۲۰۰۱، و پیتر دیاموند – نوبل سال ۲۰۱۰) و شماری دیگر از اندیشمندان آن را تحسین کرده اند.

کتاب چرا ملت ها شکست می خورند ریشه های فقر و قدرت در ملت ها را بررسی کرده و به اقتصاد از دریچه ی سیاست نگاه کرده است. کشورهای در حال توسعه مطلب مهم دیگری است که این کتاب روی آن تمرکز کرده است. «احمد میدری» اقتصاددان و معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سال 92 مقدمه ی مفصلی بر ترجمه ی کتاب چرا ملت ها شکست می خورند به فارسی نوشته است. او در این مقدمه مباحث کتاب را تحلیل کرده است و معتقد است مطالعه ی این کتاب برای سیاستمداران به خصوص سیاستمداران در کشورهای در حال توسعه بسیار مفید است.

گزیده کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟

مردم نوگالس آریزونا می توانند بدون هراس از در خطر افتادن امنیت شان و یا دلهرۀ دائمی در مورد دزدی، مصادرۀ اموال و تهدیدهای مشابه آن به زندگی روزمرۀ خود بپردازند. آنها هم چنین دولت را با وجود تمام ناکارآمدی ها و برخی موارد فساد، نمایندۀ بدیهی خود می دانند که این موضوع، به اندازۀ زندگیِ بدون هراس، از اهمیت برخوردار است. آنها می توانند با رأی خود شهردار، فرماندار، نمایندگان کنگره و سناتورها را تغییر دهند. آنان همچنین در انتخابات ریاست جمهوری که تعیین می کند چه کسی هدایت کشورشان را به دست می گیرد دارای حق رأی اند. دموکراسی برای آنها جزء بدیهیات زندگی اجتماعی تلقی می شود.

درجنوب این حصار، یعنی تنها چند قدم آن طرف تر شرایط کاملاً متفاوت است. با وجود آن که اهالی «نوگالس سونورا» در بخش نسبتاً مرفه مکزیک زندگی می کنند، با این حال درآمد متوسط خانوار در آن جا حدود یک سوم نوگالس آریزوناست. در آن جا بیشتر بزرگسالان تحصیلات مقطع متوسطه را به پایان نرسانده اند و بسیاری از نوجوانان به مدرسه نمی روند. مادران نگران نرخ بالای مرگ ومیر نوزادان هستند و با توجه به کیفیت پایین بهداشت و سلامت عمومی، طول عمر کم تر مردم تعجب برانگیز نیست. آنها هم چنان به طیف وسیعی از خدمات عمومی دسترسی ندارند. جاده های جنوب حصار در وضع بدی به سر می برند. نظم و قانون در شرایط بدتری است. میزان جرم و جنایت بالاست و راه اندازی کسب و کار اقدامی مخاطره آمیز به حساب می آید. در مورد اخیر، اهالی نه تنها با خطر سرقت مواجه هستند، که راه اندازی یک بنگاه جدید و اخذ تمامی مجوزهای مورد نیاز مستلزم پرداخت رشوه به همۀ دست اندرکاران و تلاشی طاقت فرساست. ساکنان نوگالس سونورا به طور روزمره با فساد و بی لیاقتی سیاستمداران سروکار دارند.

برخلاف همسایگان شمالی، دموکراسی برای آنها تجربه ای بسیار تازه محسوب می شود. تا زمان اصلاحات سیاسی در سال دو هزار میلادی، نوگالس سونورا دقیقاً به مانند سایر بخش های مکزیک، تحت کنترل فسادآمیز «حزب انقلابی نهادی ۷» قرار داشت.

چگونه ممکن است دو نیمۀ یک شهر تا این حد با هم متفاوت باشند؟ میان آنها هیچ اختلافی در جغرافیا، آب و هوا یا نوع بیماری های شایع در منطقه وجود ندارد، زیرا میکروب ها برای تردد میان دو بخش آمریکایی و مکزیکی این شهر با محدودیتی روبه رو نیستند. در این دو شهر وضعیت سلامت بسیار متفاوت است، اما این موضوع هیچ ربطی به امراض محیطی ندارد؛ بلکه به خاطر عدم برخورداری اهالی جنوب حصار از بهداشت مناسب و مراقبت های مطلوب پزشکی است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟

مشخصات کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 664

کنگره : ‏‫HB74‭‬‭ /س9‏‫‭ع2 1393

دیویی : ‫‬‭330

کتابشناسی ملی : ‏‫ 3271809‬

شابک : 978-964-334-452-8

سال نشر : ‏‫1393‬

نظرات درباره کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟