کتاب دلایلی برای زنده ماندن

چرا زندگی؟ چرا مرگ نه؟

3 از 1 نظر

ناشر: شمشاد

نویسنده:

مترجم: فاطمه سوداگر

کتاب الکترونیکی دلایلی برای زنده ماندن

حجم دانلود: 2.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 204

معرفی کتاب دلایلی برای زنده ماندن

کتاب دلایلی برای زنده ماندن نوشته مت هیگ است که با ترجمه نازنین فاطمه سوداگر منتشر شده است. کتاب دلایلی برای زنده ماندن داستان مبارزه با افسردگی است. مت هیگ در مقدمه کتاب می گوید ذهن انسان پدیده ای ست منحصربه فرد. به شیوه های منحصربه فردی هم دچار اشکال می شود. ذهن من نیز دچار اشکال شد، البته به شیوه ای متفاوت از اشکالات ذهنی سایر افراد.

تجارب ما با تجارب دیگران تا حدودی هم پوشانی دارند، اما هرگز به تجارب کاملاً یکسان تبدیل نمی شوند. کاربرد اصطلاحاتی همچون افسردگی (یا اضطراب، حملهٔ هراس و وحشت و نیز اختلال وسواس فکری/OCD) می تواند کارگشا باشد اما؛ باید توجه کرد که افراد، زیر چتر این عناوین، تجربهٔ کاملاً یکسانی از امور ندارند.

برای هر شخص افسردگی به گونه ای متفاوت بروز می کند. رنج به شیوه های گوناگون و با درجات مختلف خودش را نشان می دهد؛ همچنین واکنش های متفاوتی را نیز برمی انگیزد. بر این اساس اگر قرار باشد تجربیات ما از جهان اطراف تبدیل به کتابی شود که مفید هم واقع شود، تنها کتابی ارزش مطالعه دارد که توسط خود ما نوشته شده باشد. برای ابتلا به افسردگی یا حملهٔ هراس و وحشت، یا تمایل به خودکشی، حس وحال تعریف شده ای وجود ندارد. این امراض همان گونه که در ما بروز پیدا می کنند، هستند. 

درد و رنج همچون یوگاست؛ مسابقه ای نیست که اساس آن مبتنی بر رقابت باشد. اما من در طول سال های متمادی دریافتم که مطالعهٔ احوالاتِ دیگر رنج بُردگانی که نجات یافتند و بر اندوهشان فائق آمدند، مایهٔ تسلایم می شود و مرا امیدوار می کند. امید دارم که کتاب حاضر نیز همین کارکرد را برای شما داشته باشد. او که از افسردگی سخت رها پیدا کرده در این کتاب روایت زندگی خودش و مراحل آن را بازگو می کند.

گزیده کتاب دلایلی برای زنده ماندن


روزی که «منِ پیشینم» از دنیا رفت را می توانم به خاطر بیاورم. همه چیز با یک فکر شروع شد که به ذهنم خطور کرد. در آن بین یک نکته درست از آب در نمی آمد. نقطهٔ آغازین همین اندیشه بود؛ پیش از آنکه پی ببرم مسئله دقیقاً چیست. و آنگاه؛ یک یا چند لحظهٔ بعد، احساسی عجیب و غریب در مغزم جان گرفت. در پس سرم، جایی نه چندان دور از گردن، حوالی مخچه ام فرایندی بیولوژیک شروع شد. ضربان یا تپش شدیدی صورت گرفت که با احساس گزگز همراه بود؛ گویی پروانه ای آنجا گیر افتاده بود و پرپر می زد. آن زمان هنوز از تأثیرات فیزیکیِ عجیب و غریب ناشی از افسردگی و اضطراب آگاه نبودم. فقط فکر می کردم نزدیک است بمیرم. سپس قلبم به شدت به تپش افتاد و داشتم قالب تهی می کردم. با سرعت هرچه تمام تر در حال سقوط بر واقعیتی خفقان آور و تیره و تار بودم و بیش از یک سال طول کشید تا دوباره حس کنم به حالت نیمه طبیعی برگشته ام.

تا پیش از آن لحظه، هیچ درک دقیقی از افسردگی نداشتم جز آنکه مادرم، پس از تولد من، برای مدت کوتاهی به آن دچار بود و اینکه مادربزرگ پدرم، سرانجام خودکشی کرده بود. بنابراین گمان می کنم در این زمینه سابقهٔ فامیلی داشته ام. اما این پیشینهٔ خانوادگی تا آن زمان چندان تبدیل به دغدغهٔ ذهنی من نشده بود.

بیست وچهار ساله بودم، مقیم اسپانیا. در یکی از زیباترین و آرام ترین مناطق جزیرهٔ ایبیزا زندگی می کردم. ماه سپتامبر بود. هر دو هفته یک بار می بایست به انگلستان - لندن بازمی گشتم؛ به دامن واقعیت. شش سال بود که زندگی دانشجویی و مشاغل تابستانی داشتم. تا جایی که می شد دورهٔ بزرگسالی را به تعویق انداخته بودم، اما بزرگسالی همچون تودهٔ ابری پدیدار شده بود و بالای سرم غرشی کرده و بر سرم می بارید.

شگفت انگیزترین بُعد ذهن آن است که پرهیاهوترین اتفاقات در آن رخ می دهد، اما هیچ کس دیگری قادر به دیدن آنها نیست. گویی جهان در برابر شما شانه بالا می اندازد و اظهار بی اطلاعی می کند. از فرط سردرگمی مردمک چشمتان گشاد می شود شاید با اطرفیان احساس عدم تجانس کنید. ممکن است از شدت تعریق پوستتان برق بیفتد. به هیچ وجه راهی وجود نداشت افرادی که مرا در ویلای محل زندگی ام ملاقات می کردند پی ببرند که در من چه می گذرد. ابداً ممکن نبود جهنم مرموزی که در آن دست و پا می زدم را احساس کنند، یا دریابند که چرا مرگ، یک راهکار ویژه و مفید برای من به شمار می رود.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دلایلی برای زنده ماندن

مشخصات کتاب دلایلی برای زنده ماندن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 204

کنگره : ‏‫‬‭PZ4

دیویی : ‏‫‬‭823/912

کتابشناسی ملی : 7423863

شابک : 9786226673884

سال نشر : ‏‫1399‬

نظرات درباره کتاب دلایلی برای زنده ماندن