کتاب اخلاق در خانواده

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 1.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 335

خلاصه کتاب اخلاق در خانواده

معرفی کتاب اخلاق در خانواده

کتاب اخلاق در خانواده با بهره گیری مستقیم از دروس اخلاق آیت الله مظاهری که سالیان متمادی در زمینه مباحث خانواده ارائه کرده اند، نگاشته شده است. خانواده سلول بنیادی اجتماع است که سلامت آن عامل سلامتی و رشد اجتماعی  خواهد بود و نابسامانی و بیماری آن جامعه انسانی را دچار آسیب خواهد کرد.

تزلزل در خانواده و فروپاشی، توجه بیش از حد به تجرد و فردگرایی و نگاه مکانیکی و مادی به انسان از جمله نگرانی‌های جهان معاصر است که نتیجه اش ضعیف تر شدن این بنیاد انسانی است. به فراخور آنچه در جهان رخ داده جامعه خود ما نیز  از آن بی تاثیر نبوده است و شاهد رشد روزافزون طلاق بالارفتن سن ازدواج و  ضعیف شدن رضایتمندی در خانواده هستیم.

 از کارهای ضروری و اساسی که  در این زمینه آموزش و فرهنگ سازی است.  جوانان ما با وجود آموزش های  گوناگون که در محیط‌های آموزشی دیده اند برای نحوه صحیح انتخاب همسر و  چگونگی روابط خانوادگی و غنی‌سازی آن آموزش لازم را ندیده ‌اند.  خوشبختانه  از گام هایی که در این زمینه برداشته شده است قرار دادن درس دو واحدی اخلاق در خانواده در مراکز آموزش عالی است.

 کتاب اخلاق در خانواده  با بهره‌ گیری  مستقیم از دروس اخلاق و آثار آیت الله العظمی مظاهری که سالیان متمادی در  زمینه مباحث خانواده ارائه کردند نگاشته شده است. مباحث خانوادگی  ایشان تاکنون در قالب به کتاب‌های اخلاق در خانه، خانواده در اسلام تربیت  فرزند از نظر اسلام و اخلاق و جوانان به کرات چاپ و به زبان‌های زنده دنیا  ترجمه شده است.

بهره گیری وافر از آیات و روایات با نگاه اجتهادی و فقیهانه در کنار تجربه  مشاوره در حوزه خانواده و آشنایی ایشان با مسائل تربیتی و روان شناسی،  نگاهی عمیق و کاربردی به مباحث ایشان داده است.

کتاب اخلاق در خانواده در ده فصل با عناوین زیر تدوین شده است: انسان و خانواده،  موانع تشکیل خانواده و راه های رفع آن، معیارهای همسر گزینی، مراحل تشکیل  خانواده، فضایل اخلاقی در خانواده، تزلزل خانواده عوامل و پیامدهای آن، نظام اقتصادی خانواده در اسلام، فرزند آوری و تربیت فرزند، تنظیم خانواده و جمعیت شناسی.

گزیده کتاب اخلاق در خانواده

ابعاد وجود انسان 

اسلام معتقد است انسان دو بعد مادی و معنوی دارد و براساس این دو بعد دارای نیازهای مادی و نیازهای معنوی و نیز جنبه فردی و جنبه اجتماعی استدو نوع اندیشه و عمل و دو پاداش(پاداش دنیوی و پاداش اخروی) دارد. لذا زیربناها و پایه های دین اسلام که برای انسان و سعادت او پیشنهاد شده مختلف است و با آن که اسلام همه ابعاد وجودی انسان را اصیل می داند و به کلی کنار گذاشتن و یا فدا کردن برخی از این ابعاد را برای ابعاد دیگر نمی پذیرد، در عین حال به جنبه معنوی انسان بیشتر توجه دارد ؛ زیرا از نظر اسلام بعد مادی وسیله‌ای برای هدف های اخروی و کمالات معنوی است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 335

کنگره : ‏‫‭BP230/17‏‫‬‭‏‫‭/م6‮الف‬26 1391

دیویی : ‏‫‭297/4831

کتابشناسی ملی : 2919326

شابک : ‏‫‭978-964-531-425-3‬

سال نشر : ‏‫1391

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات