کتاب متولد بهمن

خاطرات اسفندیار قره باغی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی متولد بهمن

حجم دانلود: 3.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 240

معرفی کتاب متولد بهمن

کتاب متولد بهمن، نوشته روح‌الله رشیدی، نیم‌نگاهی به خاطرات خواننده ترانه «آمریکا ننگ به نیرنگ تو»، استاد اسفندیار قره‌باغی دارد. گاه برخی چهره‌ها به دلیل خاصی برای انسان چهره ماندگار می‌شوند؛ برای اختراعی، نگارش کتابی، انجام حرکتی ویژه و بسیاری کارهای دیگر. اسفندیار قره‌باغی یکی از این چهره‌های ماندگار است که به دلیل خواندن ترانه خاطره‌انگیز و باشکوه «آمریکا ننگ به نیرنگ تو» ماندگار شد.

صدای اسفندیار قره‌باغی این روزها با پدیده جهانی استکبارستیزی پیوند خورده است. این صدا، واسطه و ‌حاملِ شاخص‌ترین قطعه موسیقی ضداستکباریِ عصر ما است کتاب متولد بهمن، گوشه‌ای است از دنیای بزرگ تجربه موسیقی در عصر انقلاب اسلامی.

کتاب متولد بهمن از سری کتاب‌های تاریخ شفاهی موسیقی و هنر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و حاصل ۲۰ ساعت گفتگوی روح‌الله رشیدی با اسفندیار قره‌باغی است. در این کتاب، فرازها و مقاطع مهمی از سرگذشت موسیقی ایران از سال‌های دهه چهل و ‌پنجاه به این سو، در قالب خاطرات استاد قره‌باغی مرور شده است‌.

یکی دیگر از فصل‌های مهم کتاب متولد بهمن، بازخوانی رویدادها و تحرکات اهالی موسیقی، همزمان با روزها و شب‌های منتهی به بهمن ۵۷ است اما درخشان‌ترین بخش کتاب، آنجاست که اسفندیار قره‌باغی با ورود به مرکز موسیقی صداوسیما، همراه با جمعی از نامداران شعر و ‌موسیقیِ آن روزگار، به خلق قطعات و آثار پرشکوه و ماندگاری مانند «آمریکا ننگ به نیرنگ تو» و صدها اثر دست می‌زند و مخاطب، با مرور خاطرات قره‌باغی، به واقع تاریخ موسیقی انقلاب را نیز بازخوانی می‌کند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب متولد بهمن

مشخصات کتاب متولد بهمن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 240

کنگره : ML410‭‬ ‭/ق4‏‫‬‬‮‭ر5 1398

دیویی : 789/092

کتابشناسی ملی : 5607351

شابک : 978-622-95590-4-8

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب متولد بهمن