کتاب میراث مقدس و جنگ ناتمام

دلایل وزمینه های فرهنگی_ اجتماعی شکل گیری پدیده کاروان های راهیان نور

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 2.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 419

خلاصه کتاب میراث مقدس و جنگ ناتمام

معرفی کتاب میراث مقدس و جنگ ناتمام

کتاب میراث مقدس و جنگ ناتمام، محصول نوعی کنجکاوی درباره کاروان ‏های راهیان نور است که پس از نخستین حضور نگارنده در این کاروان ‎ها (۱۳۸۹) پدید آمد و سپس در قالب پایان‏ نامه دوره کارشناسی ‎ارشد (۱۳۹۱- ۱۳۹۰) پیگیری شد و سرانجام پس از بازنگری ‏های تکمیلی (۱۳۹۶) صورت مدون‏تری یافت تا اینک در اختیار خوانندگان و اهل نظر قرار ‏گیرد.

در سال‎ های گذشته برخی از گروه ‏ها و جریانات فکری، تلاش کرده ‏اند تا از طریق انتخاب موضوعات دینی در امر پژوهش و زدودن مباحثی که آشکارا غیراخلاقی به نظر می‌رسیدند- از منابع آموزشی- اقدام به اسلامی ‏سازی علوم انسانی نمایند. به موازات این جریان، گروهی دیگر درصدد برآمدند تا بواسطه چون و چرا و آشنایی ‏زدایی درباره مبادی و مبانی تمدن و علم غربی به رهیافت ‏هایی برای اعتلای علوم انسانی بومی و بالاخص علوم اجتماعی اسلامی- ایرانی دست یابند. گروه ‏های مرتبط با جریان سوم نیز تلاش کردند تا از طریق اصلاح و بازاندیشی در چارچوب‎ های روشی و طرح مباحث هستی ‏شناسی و انسان ‏شناسی اسلامی به این مهم نائل شوند.

با این وجود، به نظر می ‏رسد حلقه مفقود یا مهجور اقدامات فوق اهتمام بر مطالعه و بررسی موضوعاتی است که در نسبت مستقیم با انقلاب اسلامی قرار داشته ‏اند. از این جهت، تحقق جامعه دینی و رفتارهای اجتماعی مؤمنان به غیب و به عبارتی، امور غیرقابل توجیه با منطق جهان و انسان غربی، بهترین بستر دستیابی به علم غیرغربی در خلال توصیف و تبیین- و نه تغییر و تجویز- است. در چنین شرایطی باید زمینه‌‏ای فراهم شود تا فارغ از چارچوب‏ های علم مدرن و بیرون از دایره تنگ قضاوت‏های آن، خود پدیده اجتماعی لب به سخن بگشاید و چیستی و چرایی خود را بازگوید. انتخاب راهیان نور به عنوان موضوع پژوهش با چنین استدلالی صورت پذیرفته است.

در حال حاضر سه نوع ((راهیان نور)) وجود دارد: راهیان نور تجربه شده، راهیان نور رسانه‌ای شده، راهیان نور تحقیق شده. (( راهیان نور تجربه شده)) یعنی همین کاروان‌هایی که سالانه عده‌ای از مردم را برای بازدید از مناطق عملیاتی به جنوب و غرب کشور می‌برند و همه‌ی زائران آن این اردو را به نوعی زیسته و تجربه کرده‌اند. ((راهیان نور رسانه‌ای شده)) یعنی کاروان‌هایی که شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها، مطبوعات، فیلم‌ها و رمان‌ها آن‌ها را ترسیم و بازنمایی کرده‌اند و آن را ((راهیان نور دیده‌شده)) می‌نامیم. ((راهیان نور تحقیق شده)) کاروان‌هایی هستند که کارشناسان، محققان و متخصصان آن را در کتاب‌ها، مجلات، گزارش‌ها و تحقیقات ترسیم و شناسایی کرده‌اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها میراث مقدس و جنگ ناتمام

مشخصات کتاب میراث مقدس و جنگ ناتمام

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 419

کنگره : DSR1606

دیویی : 955/0843

کتابشناسی ملی : 6500284

شابک : 978-600-03-3232-7‬‬

سال نشر : 1399

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره میراث مقدس و جنگ ناتمام