کتاب تمدن نوین اسلامی

چالش ها و راهبردها

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی تمدن نوین اسلامی

حجم دانلود: 3.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 312

معرفی کتاب تمدن نوین اسلامی

کتاب تمدن نوین اسلامی نوشته علی‌اصغر رجبی است. این کتاب به تاریخ تمدن اسلام می‌پردازد و سعی دارد از جنبه‌های مختلف آن را بررسی کند و اطلاعات دقیقی در اختیار مخاطبان علاقه‌مند و متخصص قرار دهد.

با توجه به ماهیت تکاملی اسلام، قانونمندی تمدن اسلامی و روند پرشتاب بیداری اسلامی از سویی، و ناتوانی تمدن غرب از سوی دیگر، اندیشه احیای تمدن اسلامی، بار دیگر جوانه زده و انتظارات اسلامی نسبت به آن عینیت یافته است؛ لذا بررسی علل اعتلا و انحطاط و راه های جدید تمدن اسلامی، از دیرباز همواره در اندیشه متفکران دلسوز جاری و مطرح بوده و راه کارهای مختلفی نیز ارائه شده است.

گزیده کتاب تمدن نوین اسلامی 

معنای لغوی واژهٔ «تمدن»

تعریف از مفاهیمی همچون تمدن و فرهنگ در  نزد اندیشمندان، آن‌قدر متنوع و متعدد است که امکان بیان همهٔ تعریف‌ها و  قضاوت میان آن‌ها را ناممکن می‌سازد. از همین رو، شاید بهتر باشد به جای  تعریف دقیق و شفاف از دو مفهوم «فرهنگ» و «تمدن» و ارزیابی آن‌ها، به دنبال تعریفی عمومی و بیان ویژگی‌هایی از آن مفاهیم باشیم که بتواند اجمالاً  تلقی ما از این اصطلاحات را روشن سازد و معنای واژگان را به مخاطبان  بفهماند.

تعاریف متعددی از «تمدن» به معنای هستی‌شناختی آن ارائه شده که هر یک، در واقع بر وجهی خاص و کارکردی ویژه از تمدن تأکید دارد. قطعاً تعریفی کامل، جامع و مطلق از تمدن وجود ندارد. دانشمندان قدیم و  جدید هر یک بر اساس طرز تلقی و رویکرد خاص خود به موضوع تمدن، تعریفی به  دست داده و بر اساس آن وجه مورد نظر خود به موضوع پرداخته‌اند.

واژهٔ «تمدن» معانی گوناگونی دارد، اما اصلی‌ترین معنایی که محققان بر آن اتفاق نظر دارند، شهرنشین شدن و اقامت در شهر است. از دیدگاه واژه‌شناسان عرب، واژهٔ «مدینه» از «مدن بالمکان و مدوناً» به  معنای «اقامت» است و ظاهراً شهر را از آن رو «مدینه» گویند که مردم در آن  اقامت دارند. اما بعضی مدینه را از «دان یدین» دانسته و میم آن را زاید  گرفته‌اند (ابن‌منظور، ۱۴۱۴ ق، ۱۳: ۴۰۲؛ فراهیدی، ۱۴۰۹ ق، ۸: ۵۳؛ قرشی،  ۱۳۷۱، ۶: ۲۴۴).

«تمدن» در لغت، عکس بداوت (بادیه‌نشینی) است. معادل  آن در عربی «حضاره» (ابراهیم مصطفی، ۱۴۱۰ ق: ۸۵۹) و به معنای اقامت در شهر  است (ابن‌منظور، ۱۴۱۴ ق، ۲: ۱۰۳). این کلمه در حقیقت عربی است و از ریشهٔ  «مدن» و «مدینه» اشتقاق یافته است (عاملی، ۱۳۷۸: ۲۶۴). و در زبان و ادب فارسی به جای واژهٔ انگلیسی «Civilization» به کار می‌رود، که خود برگرفته  از واژهٔ لاتینی ۵«Civitsa» به معنای ملت است (تساوایوکیچی، ۱۳۷۹: ۱۲۰).  بنابراین در فرهنگ‌های لغت، «تمدن» در برابر زندگی بربرهای وحشی که فاقد زندگی شهرنشینی‌اند، به کار برده می‌شود.


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب تمدن نوین اسلامی

مشخصات کتاب تمدن نوین اسلامی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 312

کنگره : ‏‫DSR1692‭‬ ‭/ت84‏‫‭ر3 1398

دیویی : ‏‫‬‮‭955/0844‬‬

کتابشناسی ملی : 5537650

شابک : 978-964-531-934-0

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب تمدن نوین اسلامی