کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)

از امام سجاد (ع) تا پایان غیبت صغری

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)

حجم دانلود: 2.2 مگا بایت
صفحات کتاب : 232

معرفی کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)

در کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم) تمام کوشش و توان صرف شده تا بر اساس اصل پرسش هایی اساسی و در رتبه اول جمع آوری شود تا مخاطب به پاسخ بیشترین سوال هایش برسد.

پاسخ گویی به مهمترین پرسش ها در عرصه تاریخ به خصوص صدر اسلام یکی از ضروری ترین کارهاست. گروه پژوهش تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی با اهداف اولویت، سودمندی و عمومیت، بر آن شدند که مهمترین پرسش ها و پاسخ های تاریخی که در برنامه «پرسمان تاریخی» رادیو معارف عنوان شده و پاسخ های علمی و مستند کارشناس محترم برنامه جناب حجت الاسلام و المسلیمن مهدی پیشوایی را سامان داده و آن را در سه جلد تدوین و تنظیم نموده و چاپ کنند.

در پاسخ به سوال های تاریخ باید به اصل «تدریج» توجه نمود. نمی توان تمام زوایای پنهان تاریخ ر ا با یک یا دو پرسش پاسخ داد و تبیین کرد. آنچه مهم است علت یابی و ریشه یابی برخی پرسش هاست. در طی این علت یابی و ریشه شناسی چه بسا میان آن ها نظام طولی و هرمی ای کشف شود به طوری که شاید همه پرسش ها معلول یک یا دو یا چند مسئله ناشناخته باشد که در رأس آن هرم و نظم طولی قرار دارند. در این صورت اگر به پرسش های رتبه اول پاسخ داده شود نوبت به سوال های رتبه های بعدی نمی رسد.

گزیده کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)

اختلاف در مورد نام مادر امام سجاد(ع) چنان است که سیزده اسم برای ایشان نقل شد است. یکی از آن اقوال این است که نام او شهربانو (دختر یزدگرد ایرانی) بوده است. اما این قول مشهور، از نظر علمی غیرمسلم و ناپذیرفته است. دکتر سید جعفر شهیدی می نویسد:

مادربودن شهربانو دختر یزدگرد برای امام چهارم، در باور عموم ، چنان مسلم و بلکه بدیهی است که اگر کسی در پذیرفتن آن تردید کند، گویی اصلی ثابت و ضروری از ضروریات را منکر گشته است و در این جهان سزاوار لعن و درآن جهان جاودان در دوزخ خواهد بود. اما اگر...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)

مشخصات کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : تاریخ اسلام

صفحات کتاب : 232

کنگره : ‏‫‭‭‭‬‭BP14‏‫‭‭‭‭‬/پ86پ4 1397‬

دیویی : ‏‫‬‭297/912

کتابشناسی ملی : 5485946

شابک : 978-964-531-282-2

سال نشر : 1397

نظرات درباره کتاب پرسش ها و پاسخ های تاریخی درباره زندگانی معصومان (ع) (جلد سوم)