کتاب این کتاب را ممنوع کنید

3 از 1 نظر

کتاب چاپی این کتاب را ممنوع کنید

صفحات کتاب : 205

معرفی کتاب این کتاب را ممنوع کنید

شخصیت اصلی کتاب این کتاب را ممنوع کنید (Ban This Book) ایمی‌آن دختر اهل مطالعه و بی‌‌حاشیه‌ای است که به کتابخانه‌ی مدرسه می‌رود تا کتاب مورد علاقه‌ی خود را پیدا کند، اما متوجه می‌شود که آن اثر ممنوع شده است! ایمی‌آن از این اتفاق تعجب می‌کند؛ چرا که در کتاب محبوبش چیز بدی وجود نداشت که تأثیر منفی بر بچه‌ها بگذارد. او این موضوع را با کتابدار مدرسه در میان می‌گذارد و متوجه می‌شود که کتابدار نیز مانند ایمی‌آن از این وضعیت راضی نیست و این اتفاق بعد از اعتراض یکی از مادرها رخ داده است.

خبر جمع‌آوری کتاب‌­ها در مدرسه پخش می‌شود و هیاهویی به وجود می‌آید! دانش‌آموزان با رهبری ایمی‌آن فهرستی از کتاب‌های ممنوعه جمع‌آوری می‌نمایند و برای خود کتابخانه‌ا­ی پنهانی در کمد مدرسه‌ی ایمی‌آن درست می‌کنند. کتاب‌ها بین بچه‌ها دست به دست می‌شود و ایمی‌آن همه را به سمت مطالعه‌ سوق می‌دهد. اکنون که کتاب‌ها توقیف‌ شده‌اند حتی کسانی هم که اهل مطالعه نیستند با اشتیاق به دنبال این آثار ممنوعه می‌گردند. این روال ادامه می‌یابد تا جایی که اوضاع مدرسه به طور کلی تغییر پیدا می‌کند، اما همه چیز بر همین منوال نمی‌ماند و اقدامات ایمی‌آن مدرسه را به سوی آشوب و جنگی فرسایشی می‌برد.

آلن گرتز (Alan Gratz) علاوه بر اینکه در کتاب این کتاب را ممنوع کنید تلاش کرده است تا داستانی نوجوانانه درباره‌ی کتاب ارائه دهد به نکات حساس مهمی از جمله سانسور، تأثیر ممنوعیت‌ها، نقش سیستم آموزش و پرورش در رشد کودکان و... نیز می‌پردازد.

گزیده کتاب این کتاب را ممنوع نکنید

پنجشنبه خیلی زود رسید؛ به خودم که آمدم توی وانت بابا بودم و او داشت من را به جلسه‌ی انجمن می‌برد. باید توی جلسه‌ی انجمن مدرسه توضیح می‌دادم که چرا از فرار به موزه‌ی نیویورک خوشم می‌آید. هر کیلومتری که جلو می‌رفتیم، از این‌که دهانم را زیادی باز کرده بودم، پشیمان‌تر می‌شدم.
جلسه‌ی انجمن مدرسه توی اتاقی در طبقه‌ی سوم ساختمانی بزرگ و خاکستری، در مرکز شهر تشکیل می‌شد. میزی منحنی جلوی اتاق بود که بعضی از اعضای انجمن از قبل آن‌جا نشسته بودند و روبه‌رویشان دو ردیف صندلی خشک بود که با راهروی باریکی از میز جدا شده بود. جلوی راهرو سکویی قرار داشت که یک میکروفون رویش بود. میکروفونی که قرار بود من بلند شوم و با آن صحبت کنم...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب این کتاب را ممنوع کنید

مشخصات کتاب این کتاب را ممنوع کنید

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 205

کنگره : PZ7‏‫‬‮‭/گ413‮الف‬9 1397

دیویی : [ج]823/914

کتابشناسی ملی : 5114224

شابک : 978-600-462-229-5

سال نشر : 1397

نظرات درباره کتاب این کتاب را ممنوع کنید