کتاب آری اینچنین بود برادر

3 از 1 نظر

کتاب چاپی آری اینچنین بود برادر

صفحات کتاب : 46

معرفی کتاب آری اینچنین بود برادر

آری این چنین بود برادر کتابی است به نویسندگی علی شریعتی که به برده داری در تاریخ می پردازد. این کتاب در واقع نامه ای ست که دکتر شریعتی هنگام بازدید از اهرام مصر و مشاهدهٔ شکوه و عظمت آن ها و تحت تأثیر توصیف های راهنمای توریست ها از رنج هایی که بردگان در مصر باستان متحمل می شدند، خطاب به بردگان نوشته است. درکتاب آری اینچنین بود برادر، راوی داستان را از برده داری در مصر باستان و چین شروع می کند و با پیامبرانی چون کنفوسیوس و بودا ادامه می دهد. سپس به دوران پیامبر اسلام و علی می رود و سرانجام دربارهٔ برده داری در دوران معاصر سخن می گوید؛ «آری این چنین بود برادر» از کتاب های تاثیر گذار دکتر علی شریعتی است.

گزیده کتاب آری اینچنین بود برادر

«هر روز، خبر مرگ صدها نفر را به فرعون گزارش می‌کردند. وقتی دسته‌های تازه‌ای از آفریقای سیاه می‌آوردند که هنوز با آب و هوای مصر و شرایط کاری چنین وحشیانه عادت نکرده بودند، آمار روزانه مرگشان بالاتر می‌رفت. در فصل‌های مختلف سال این منحنی فرق می‌کرد و بیماری‌های مسری چون وبا و طاعون... آمار مرگ این انسان‌ها را به صورت یک قتل‌عام وسیع نشان می‌داد.

پیداست که عواملی از قبیل تغییر وضع مزاجی فرعون‌ها ـ که غالبا بیماری مرموزی هم داشته و حالاتی غیرعادی ـ و نیز تغییر شخص آن‌ها و حتی نوع رفتاری که کارفرمایان و مأموران و سرکارگرانی که شیوه‌های مختلف را برای کار بیشتر کشیدن از برده تجربه می‌کردند و حتی تفنن به خرج می‌دادند و در انتخاب و ابتکار هر شیوه‌ای آزاد بودند، در شماره مرگ اینان اثر مستقیم داشت.

فرعون که خیلی مذهبی بود و به بقای روح و زندگی پس از مرگ سخت معتقد بود، دستور داد این‌ها را نزدیک آرامگاه خود وی دفن کنند تا هم‌چنان که در زندگی‌شان نگهبانش بوده‌اند و جسمشان را به خدمتش گماشته بودند، در مرگ نیز نگهبانی‌اش کنند و روحشان را هم به کار خدمتش بدارند و نگهبان هرم وی باشند.»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب آری اینچنین بود برادر

مشخصات کتاب آری اینچنین بود برادر

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : مجموعه آثار دکتر علی شریعتی

صفحات کتاب : 46

کنگره : BP229‏‏‫‬‭‫‬‭‬‭/ش37آ4 1393

دیویی : 297/48

کتابشناسی ملی : 3613351

شابک : 978-600-5957-93-8

سال نشر : 1393

نظرات درباره کتاب آری اینچنین بود برادر