کتاب عبور از سینمای سانسور

تأملاتی در فیلم سازی غیرطبیعی ایران

5 از 1 نظر

ناشر: شهید کاظمی

نویسنده:

ویراستار: مهدی محدثی

کتاب چاپی عبور از سینمای سانسور

صفحات کتاب : 211

معرفی کتاب عبور از سینمای سانسور

کتاب عبور از سینمای سانسور نوشته وحید جلیلی است که توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است. وحید جلیلی منتقد فرهنگی و هنری و مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، در کتاب عبور از سینمای سانسور درباره وضعیت غیرطبیعی در فیلمسازی ایران سخن گفته است.این ‌کتاب از یک مقدمه و 15 نوشتار و گفتگو تشکیل شده است.

عناوین بخش‌ ها و نوشتارهای کتاب عبور از سینمای سانسور عبارت‌ است از: مسئله سینمای ایران؛ پیوند ژنرال ازهاری و سناتور مک کارتی!، سینمای دینی؛ اما کدام دین؟!، معناگرایی یا آرمان ‌گریزی؟!، چالش عبور از سینمای سانسور، انفعال و باندبازی، جشنواره شاه سلطان حسینی، آنفولانزای سیمرغی در جشنواره فیلم های فجرانسوی، قواعد استثنایی، حقیقت برو گم شو!، کلیشه شکنی کلیشه ای، منطقه ممنوعه و «لوکیشن‌ها»ی گمشده، سینما به مثابه انرژی هسته‌ای، بازگشت عباس و سراغ خانه کدخدا.

گزیده کتاب عبور از سینمای سانسور 

چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، الیور استون کارگردان شهیر آمریکایی در سینما فلسطین تهران سئوالی را با سینماگران ایران در میان گذاشت: «چرا سینما را برای روایت انقلابتان به کار نگرفته اید؟» یکی از میان جمع فریاد کشید: «حرف سیاسی نزن! آمده ایم از هنر بشنویم.»

همین یک صحنه برای توضیحِ نام این کتاب به اندازه کافی گویاست: «سینمای سانسور». سینمایی که حتی الیور استون را به خاطر آن که چنین پرسشی در میان نهاده، توبیخ می  کند و به او هشدار می دهد که به دستور روشنفکران غربگرا، در ایران، حرف زدن از انقلاب؛ نشانه بی هنری است!

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب عبور از سینمای سانسور

مشخصات کتاب عبور از سینمای سانسور

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 211

کنگره : ‏‫‭PN1993/5

دیویی : ‏‫‭791/430955

کتابشناسی ملی : 6017624

شابک : ‏‫‭978-622-6609-97-5

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب عبور از سینمای سانسور

98991****2667

عالی بود
نگاهی متفاوت به سینمایی که حرف زدن از آن هم جرم است چه برسد به فیلم ساختن

1400/4/18

پاسخ