کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی(ره)

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 308

خلاصه کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی(ره)

معرفی کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی(ره)

کتاب چهل حدیث امام خمینی(ره) را می توان در زمره آثار اخلاقی عرفانی امام خمینی (س) جای داد؛ چرا که سی و سه حدیث از این احادیث، مستقیما به اخلاق ارتباط دارد و بقیه احادیث، بیانگر نکات عرفانی، فلسفی و کلامی است. ایشان این کتاب را به تبعیت علمای سلف و با توجه به حدیث شریف" من حفظ علی أمّتی أربعین حدیثا ینتفعون بها بعثه اللّه یوم القیمه فقیها عالما" نگاشته است. 

«اربعین» (چهل حدیث) عنوان کتاب هایی است که معمولا در بردارنده 40 حدیث است، یا آنکه 40 باب است در حدیث. تألیف «اربعینیات» ظاهرا از قرن چهارم هجری معمول شده و در کتاب های عربی به «کتب الاربعینیات» معروف است. بنای اربعینیات حدیث مشهوری است که در طرق کثیر روایت شده، و آن حدیث چنین است: من حفظ علی أمتی أربعین حدیثا فی أمر دینها، بعثه اللَّه تعالی یوم القیامه فی زمره الفقهاء و العلماء.

کسانی همچون ابو بکر کلاباذی (وفات 380) و أبو عبد الرحمن سلمی و أبو نعیم اصفهانی و شیخ بهایی، و غیر ایشان در این باب تألیف کرده‏ اند، و هر یک اربعین خود را به قصدی پرداخته‏ اند، مثلا یکی احادیث مربوط به توحید، و یکی احادیث درباره زهد و نسک و مواعظ، و دیگری احادیث در باب عبادات را جمع کرده است. 

کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی(ره) در اصل تقریرات امام خمینی، قدس اللَّه روحه، بوده است که مضامین آن را در مدرسه فیضیه و ملا صادق در قم برای شاگردان خود ایراد فرموده بودند، سپس تصمیم گرفتند کتابی در همین زمینه تألیف کنند، و این کتاب را در 1358 ه. ق. به پایان آوردند. 

 کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی(ره)،  آن طور که نقل می کنند، همان درس های اخلاق حضرت امام بوده که خود ایشان نوشتند و تدریس می کردند. ایشان 40 حدیث را انتخاب کرده اند؛ احادیثی که، هم در اخلاقیات و هم در معارف، بسیار پر مغز و پر محتوایند.  از این چهل حدیث، سی و سه تای آن درباره اخلاقیات است که به ترتیب این گونه اند: جهاد، ریا، عجب، کبر، حسادت، حب دنیا، غضب، عصبیت، نفاق، هوای نفس، فطرت، تفکر، توکل، خوف و رجاء، امتحان، صبر، توبه، ذکر، غیبت، اخلاص، شکر، کراهت از مرگ، علم، اصناف طالبان، اقسام علم، شک و وسواس، فضیلت علم، عبادت و حضور، لقاء الله، وصایای آقا رسول الله(ص) و امیر مومنان(ع)، اقسام قلوب، عدم معرفت حقیقی به حق تعالی و رسول و ائمه، یقین، ولایت و اعمال، مقام مومن نزد حق تعالی، معرفت اسمای حق مسئله جبر و تفویض، صفات حق تعالی، معرفت خدا و رسول و اولی الامر، آفرینش آدم، الاهیت و الوهیت در لسان اهل الله و حدیث پایانی، به تفسیر سوره توحید وآیات آغازین سوره حمد، می پردازد. 

کتاب شرح چهل حدیث را کسی نوشته است که مسلط به همه علوم اسلامی بوده است. هم اعتقادات، هم احکام و هم اخلاق را به خوبی می دانسته است. استادان درجه اولی داشته است. استاد فقهش آیت الله عبدالکریم حائری بوده که اعجوبه ای بوده است. استاد عرفانش آیت الله شاه آبادی بوده است و از مرحوم میرزا جواد آقای ملکی تبریزی هم استفاده کرده بود. مرحوم آیت الله رفیعی قزوینی استاد حکمت و ریاضیات امام بوده است. امام نه تنها استادان خوبی داشت بلکه خودش هم به بالاترین درجه استادی رسید. بنابراین کتاب شرح چهل حدیث امام کتاب بسیار خوب و مفیدی است.

خود مولف کتاب هم در خواندن و پی گیری مطالب کتاب موثر است. مثلا وقتی کتاب های معراج السعاده ملا احمد نراقی یا جامع السعادات، ملا مهدی نراقی را مطالعه می کنید گویی مطالب آن را خود این دو بزرگوار به انسان القا می کنند. امام هم در کتاب سر الصلوه درباره این دو بزرگ می فرمایند: " و همین طور کتب عزیزه شیخان جلیلان نراقیان؛ و از علمای معاصر، کتب شیخ جلیل القدر، عارف باللَّه، حاج میرزا جواد تبریزی «2»- قدس سره- را مطالعه کن‏" (سرالصلوه ص 40). 

 

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 308

کنگره : ‭BP143/9‬‭/خ8‮الف‬4012 1388‬

دیویی : ‭297/218‬

کتابشناسی ملی : ‎1‎5‎5‎2‎4‎5‎3

شابک : ‫‬‭978-964-212-020-8 ‬

سال نشر : 1388

نظرات