کتاب تئوری انتخاب

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 598

خلاصه کتاب تئوری انتخاب

معرفی کتاب تئوری انتخاب

ویلیام گلاسر روانپزشک پیشگام و نامدار معاصر ماست که با ارائه تئوری نوین انتخاب در عرصه علوم رفتاری به چرایی و چگونگی انجام رفتار افراد پاسخ داده است. گلاسر نخستین بار در عرصه بهداشت روانی و اختلالات روانشناختی، کتاب تئوری انتخاب را ارائه کرد و سپس آن را به قلمروهای مهم مدیریت نیروی انسانی، آموزش و پرورش کیفی، رشد و شکوفایی فردی و روابط مهم زندگی اجتماعی گسترش داد.

تئوری انتخاب توضیح می دهد که موجودات زنده چرا و چگونه رفتار می کنند. اساس تئوری انتخاب بر این اصل استوار است که تمامی انسان ها به سبب وجود پنج نیاز ژنتیک، بقا، احساس تعلق و عشق، آزادی، قدرت و تفریح برانگیخته می شوند و همواره برای ارضای یکی از این پنج نیاز رفتار می کنند و از این رو تقریبا تمام رفتارهای خود را انتخاب می کنند.

لذا باید در برابر رفتارهای خود مسئول و پاسخگو باشند. گلاسر در این کتاب توضیح می دهد اگر ما رفتارهای موثر و مسئولانه ای را انتخاب کنیم یعنی یاد بگیریم، هم نیازهای خود را به خوبی برآورده کنیم و هم مانع برآوردن نیازهای دیگران نشویم، خشنود، کامیاب، شاداب و باطراوت خواهیم بود و همواره زندگی را به دلخواه خودمان به پیش خواهیم برد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 598

کنگره : ‏‫‭BF121‬‬

دیویی : 150

کتابشناسی ملی : 3849186

شابک : 978-600-92313-0-0

سال نشر : 1399

نظرات