کتاب مثبت فکر نکنید

بصیرت‌هایی از دانش جدید انگیزش

5 از 1 نظر

کتاب چاپی مثبت فکر نکنید

صفحات کتاب : 224

معرفی کتاب مثبت فکر نکنید

کتاب مثبت فکر نکنید نوشته گابریله اوتینگن است که با ترجمه حسین رحمانی منتشر شده است. این کتاب بصیرت هایی از دانش جدید انگیزش است. این کتاب با نام عجیبش به شما می گوید باید راه موفقیت را تغییر دهید.

درباره کتاب مثبت فکر نکنید

ما هرروز زمانی را صرف فکر کردن به گرفتاری‌هایمان، آرزوهای از دست رفته‌مان و نقشه‌های دور و درازمان می‌کنیم. البته در فرهنگ امروز ما، می‌گویند حرف زدن از مشکلات حالمان را ناخوش می‌کند و ما را به انفعال می‌کشد.

پس باید «مثبت فکر کنیم» و «برروی هدف خود تمرکز کنیم» تا موانع را راحت‌تر از پیش رو برداریم. حتی شاید گمان کنیم «خوش‌بینی» علاج فلاکت مفرط هم خواهد بود. اما حاصلِ تحقیق علمی و روشمند گابریله اوتینگن، یکی از سرآمدانِ روان‌شناسی انگیزش، چیز دیگری است.

او خوش‌بینی را در حیطه‌های مختلف زندگی شخصی و همچنین در روابط گسترده‌تر اجتماعی بررسی کرده و می‌گوید که خوش‌بینی، بر خلاف تصور رایج، ما را دچار انفعال می‌کند و احتمال رسیدن به موفقیت را پایین می‌آورد، اوتینگن در این کتاب روش چهارمرحله‌ای «مقابلۀ ذهنی» را پیشنهاد می‌کند و نشان می‌دهد که چطور می‌توان از این روش در سه حیطۀ سلامت فردی، روابط دوستی، و مدرسه و محیط کار استفاده کرد.

مثبت فکر نکنید کتابی است دربارهٔ آرزوها و نحوهٔ تحقق بخشیدن به آن ها. مثبت فکر نکنید بر پایهٔ بیست سال تحقیق دربارهٔ دانش انگیزش نوشته شده است و تفکری یگانه و غافل گیرکننده ارائه می کند: موانعی که بیش از هر چیز دیگری ما را از عزیزترین آرزوهایمان دور می کنند عملاً می توانند تحقق این آرزوها را سرعت بخشند. عزیزترین آرزویتان چیست؟ برای آینده چه رؤیاهایی دارید؟ می خواهید چه کسی باشید و چه کار کنید؟ تصور کنید رؤیایتان به حقیقت پیوسته است. چه شگفت انگیز خواهد بود و چقدر احساس کامیابی خواهید داشت!

چه چیزی شما را از نیل به آرزویتان بازمی دارد؟ چه چیزی در شما هست که نمی گذارد واقعاً به دنبال آرزویتان بروید؟

این به شما پاسخ می دهد و در مسیر رسیدن به هدف راهنمایی تان می کند.

بخشی از کتاب مثبت فکر نکنید

یکی از دوستانم مرد چهل و چندساله ای است که اینجا بن صدایش می کنم. او به خاطر می آورد که اواخر دههٔ ۱۹۸۰ وقتی در دانشگاه تحصیل می کرده احساس یک طرفهٔ شدید و تا حدی لوس به یکی از هم کلاسی هایش داشته است. بن چندین بار هنگام صرف شام با دوستانش در کافه تریای محوطهٔ دانشگاه آن زن را دیده بوده است. صبح ها که بن صورتش را اصلاح می کرده یا وقتی تلاش می کرده که سر کلاس حواسش را روی درس متمرکز کند، ذهنش منحرف می شده و تصور می کرده که رابطه با آن زن چطور می تواند باشد. خیال می بافته که زنی هنرمند است و همراه او در خرابه های باستانی رم سیاحت می کند و دوتایی به سقف کلیسای سیستین خیره می شوند.

شاید زن هوس می کرده او را که زیر آفتاب روی زیراندازی دراز کشیده و کتاب می خواند طراحی کند یا ای بسا مانند خودش که معمولاً آخر هفته ها پیانو می زده تا پول بیشتری دربیاورد، زن هم نوازندهٔ پیانوی جز باشد. آیا گذراندن لحظاتی آرامش بخش در کنار کسی که می توانست درکش کند و در خلاقیتش سهیم شود معرکه نبود؟ چقدر خوب می شد اگر زنی داشت که می توانست با او به سینما برود، غروب خورشید را تماشا کند و همراهش توی اتوبوسی بپرد و به شهرهای اطراف سفر کند!

بن چیزی از این رؤیابینی ها به دوستانش نگفت. این رؤیابینی ها را راز کوچک خودش می دانست، تصوراتی که فوق العاده رضایت بخش بودند، اما شوربختانه در همان مرحلهٔ تصور باقی ماندند. راستش بن نتوانست خودش را قانع کند که از آن زن بخواهد با او قراری داشته باشد. با خودش می گفت که او کاملاً غریبه است و اگر بخواهد سر صحبت را باز کند خودش را پیش او ضایع کرده است. از این گذشته، به قدری سرش به درس ومشق گرم بود که وقت نداشت با کسی بیرون برود. بن می خواست نمرات خوبی بگیرد و این طور هم نبود که آخرهفته ها دوستانی برای وقت گذرانی نداشته باشد.

چرا بن انرژی و انگیزه نداشت که قدم پیش بگذارد و کاری بکند؟ او کاری را انجام می داد که بسیاری از ما برای موفقیت ضروری می دانیم: رؤیاپردازی دربارهٔ رسیدن به آرزوهایی که داریم. چه چیزی جلوی بن را گرفته بود؟


 

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مثبت فکر نکنید

مشخصات کتاب مثبت فکر نکنید

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 224

کنگره : ‏‫‬‭BF698

دیویی : ‏‫‬‭153/8

کتابشناسی ملی : 6048962

شابک : ‏‫‬‬‭978-600-809173-8

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب مثبت فکر نکنید