کتاب مسئولیت های حقوقی ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی مسئولیت های حقوقی ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری

حجم دانلود: 408.7 کیلو بایت
صفحات کتاب : 135

معرفی کتاب مسئولیت های حقوقی ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری

نوشته ی شیوا اسماعیلی، با توجه به تعدد قوانین داخلی و بین المللی به بررسی اولویت های قواعد مختلف در صورت وقوع سانحه ی هوایی و چگونگی جبران این خسارات پرداخته است.

پرواز انسان در سال 1903 زمینه یکی از پیشرفته ترین فناوری را برای بشر مهیا نموده است. سیر صعودی در هوانوردی با سرعت طی شد و انسان پس از 6 دهه از پرواز خود پا در کره ماه نهاده، امروزه فن آوری ارتباطات ماهواره ای و دیجیتال و اطلاعات، انسان را برای کاوش در سمات و کرات خارج از منظومه شمسی تشویق می نماید.

ارتباطات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، مردمی و نیاز انسان برای زندگی پیشرفته و صرفه جویی در زمان به منظور دستیابی سریع به اهداف و برنامه های تدوین شده و سرعت در جابه جایی از مکانی به مکان دیگر و ایجاد هماهنگی در برنامه های توسعه نواحی مختلف در کشور و جهان، نیاز به گسترش خدمات حمل و نقل هوایی را ایجاب می نماید که ایمن و امن بودن پروازها رکن اصلی آن است. بخش حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از ارکان زیربنایی هر جامعه به شمار می رود و در فرایند توسعه و پایداری جامعه نقش بسیار مهمی ایفا می نماید.

هواپیما به عنوان یک وسیله پرنده هنگامی اجازه پرواز و گواهی های فنی لازم را دریافت خواهد کرد که با اصول و ضوابط یا اصطلاحاً استانداردهای پرواز انطباق داشته و متخصصان مربوطه قابلیت پرواز و ایمنی پرواز آن را تایید کرده باشند.

بنابراین یکی از موضوعات مهم در زمینه ی حقوق هوایی، سوانح هوایی هستند که سابقه ای طولانی دارند. این حوادث منجر به خسارت مادی و معنوی بسیاری می شوند. 

برخلاف مسئولیت کیفری و اداری که از مصادیق اعمال حاکمیت دولت ها است و در مقررات بین المللی کمتر به نوع و میزان آن پرداخته می شود مسئولیت مدنی ناشی از سوانح هوایی در مقررات و کنوانسیون های بین المللی به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و نوعی مسئولیت قراردادی بین المللی را برای کشورها و اشخاص مرتبط با فعالیت های هواپیمایی ایجاد کرده است.

از عمده ترین مشکلات مطرح در مباحث حقوق حمل و نقل هوایی وجود قواعد متعدد، پراکنده و در مواردی ناهماهنگ است. این وضعیتِ آشفته، افراد را در یافتن راه حل های مناسب دچار سردرگمی می کند. پیرامون موضوع جبران خسارت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری همچنین قواعد متعددی در حقوق داخلی و بین المللی وجود دارد.

در بخشی از متن می خوانیم

در بررسی مبنای مسئولیت متصدی حمل و نقل در حقوق ایران، بین حمل و نقل داخلی و حمل و نقل بین المللی تفاوت قائل شویم. در حمل و نقل بین المللی، کشور ایران به بسیاری از کنوانسیون های بین المللی پیوسته است.

 بنابراین اگر دعوایی در مورد مسئولیت متصدی حمل و نقل در حمل و نقل بین المللی در دادگاه ایران مطرح شود، دادگاه باید بر اساس کنوانسیون های بین المللی که کشورمان در آن عضویت دارد، به دعوا رسیدگی کرده و تصمیم گیری نماید. اما در دعوای راجع به حمل و نقل داخلی، دیگر، کنوانسیون ها قابل اعمال نیستند و باید مقررات حقوق داخلی اعمال شوند. بنابراین آنچه در این مبحث مورد بررسی است، مبنای مسئولیت متصدی حمل صرف نظر از مقررات کنوانسیون هایی است که ایران عضو آن ها است و همانند قانون در کشور لازم الاجرا هستند. (مزدورانی، 1389: صص 104 103)

تعیین مبنای مسؤولیت متصدی با ماهیت قرارداد حمل و نقل در ارتباط است. هرچند در قوانین مدنی و تجاری تعریف دقیقی از قرارداد حمل و نقل کالا نشده است، اما می توان گفت این قرارداد، عقدی است که بر مبنای آن متصدی حمل و نقل در مقابل دیگری تعهد می کند که در ازای دریافت اجرت، کالاهایی را که به وی تسلیم شده در محل دیگری تحویل دهد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مسئولیت های حقوقی ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری

مشخصات کتاب مسئولیت های حقوقی ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 135

کنگره : ‏‫‭KMH850‏‫‬‭

دیویی : ‏‫‭343/55‬

کتابشناسی ملی : ‏‫ 5711355‬

شابک : 978-622-229-066-5

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب مسئولیت های حقوقی ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری