کتاب ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران

حجم دانلود: 580.9 کیلو بایت
صفحات کتاب : 155

معرفی کتاب ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران 

نوشته ی مهدی رضائی زاده، به مباحثی چون پیشینه، جایگاه و شرایط ازدواج موقّت در حقوق ایران پرداخته است. دین اسلام به عنوان یکی از کامل ترین ادیان بشری، همواره تمامی ابعاد زندگی انسان را مد نظر خود قرار داده است در این بین حفظ و بقای نسل انسان، یکی از موضوعاتی بوده که مد نظر پروردگار متعال قرار گرفته است و به همین دلیل، در آئین اسلام، یک قالب و چارچوب اساسی به جهت هدفمند نمودن غریزه جنسی تدوین شده است که بر مبنای آن، انسان به جهت حفظ بقاء و نسل و سپس در مرحله دوم کنترل و هدایت غریزه جنسی در مسیر صحیح، ازدواج را مد نظر قرار داده به گونه ای که پیامبر اسلام آن را سنت حسنه خویش نامیده است. 

اما با توجه به این که در پاره ای از مواقع در برخی از افراد جامعه، حضور زن دیگری در تکمیل نمودن اغنای جنسی فرد اثرگذار است و در این بین، عدول و تخطی از قوانین اسلامی به هیچ عنوان پذیرفته نیست، بحث وجود ازدواج موقت مطرح می شود.

شاید زمینه سازی این نوع ازدواج برگشت به دوران صدر اسلام است که تاجران و بعضی افراد به جهت طول مسافت محل کارشان تا محل سکونتشان، یا به دلیل لشکرکشی نیروی اسلام به سرزمین های دوردست، وجود نهادی که بتواند علاوه بر شرعی بودن و پرهیز از هرگونه گناه و بی نظمی در جامعه اسلامی، توانایی ارضای نیاز جنسی مسلمین را بنماید بسیار پر اهمیت به نظر می آمد، کما اینکه در طول تاریخ پس از رحلت پیامبر (ص) برخی از خلفای جهان اسلام حکم بر حرام بودن آن صادر کرده و مهم ترین دلیل خویش را ورود سربازان به اروپا و اختلاط بین نژاد مسلمین عرب با غیر عرب می دانستند که البته امام علی (ع)، چنین فتاوی را مورد نکوهش و انتقاد قرار داده است. 

 بنابراین امروزه به جهت گستردگی جوامع و پیچیدگی آن، و لزوم ارتباط نزدیک بین آحاد جامعه، وجود چنین نهادی به جهت جلوگیری از فساد در جامعه در پاره ای از مواقع به عنوان یک داروی موقت شاید عملی مناسب به نظر برسد که اگر بخواهیم به نفس گفتار ائمه در اسلام بنگریم، آنان ازدواج دائم را همواره بر ازدواج موقت ارجح تر دانسته و اهتمام آنان بر این است که مسلمین در نهایت در صورتی که احساس آلوده شدن به گناه را می نمایند، به عنوان آخرین چاره و راهکار ازدواج موقت را پیشنهاد کنند. 

گزیده کتاب ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران 

 یکی از عمده ترین رخدادهای عصر حاضر که روز به روز توجه اندیشمندان جوامع بشری را، بیشتر به خود معطوف می دارد و به رغم گستره تبلیغات مسموم و همه جانبه دنیای کفر و استکبار و تلاش پیوسته آنان نسبت به دین زادیی همواره رو به توسعه است، جامعیت و نظام مندی و تفکر سیستمی در قوانین اسلام می باشد.


از این رو بداهت و ضرورت خطاب های عام قرآن کریم چون «یا ایها الناس» و «یا بنی آدم» و «هذا بصائر للناس» و «هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان» در هیچ عصری به اندازه امروز برای بشر ملموس نبوده است.

 در محوریت موضوع بحث «ازدواج موقت» هم، نه از باب قیاس و استقراء، بلکه از جهت برهانی بودن احکام شرعی، ارزیابی دقیق نصوص روایی، استدلالات جامع و فرانگر ائمه معصومین، توجه دقیق از سوی ایشان به ابعاد مختلف موضوع، توجه و دقت لازم در جامعیت بیان این موضوع را می طلبد.

خصوصاً اینکه سیره بزرگان دین و ائمه معصومین در بیان احکام، و موضوع مورد نظر ما بسیار کامل و حامل ظرایف و لطایفی است که گویای توجه همه جانبه این بزرگواران در تبیین این موضوع می باشد.

 اینجاست که به رغم تأکید بر اباحه و یا استحباب آن از جهت پایداری سنت و مقابله با بدعت، هر کجا بوی سوء استفاده و یا خروج از موضع اعتدال و ضرورت آمده، قاطعانه ایستاده اند و به پیشگیری از ابزاری شدن حکم خدا اقدام و یا در صدد نفی یا افراط و تفریط برآمده اند. و در راستای بیان حکم فردی، حکمت های اجتماعی آن را هم تبیین نموده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران

مشخصات کتاب ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 155

کنگره : ‏‫‭BP189/4

دیویی : ‏‫‭297/36

کتابشناسی ملی : 5674174

شابک : 978-622-229-038-2

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب ازدواج موقت در حقوق موضوعه ایران