کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 323.6 کیلو بایت
صفحات کتاب : 88

خلاصه کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

ضرورت آموزش بهداشت در جامعه 

 کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه، به بررسی نحوه دستیابی به زندگی سالم در جهت توجهات لازم به امر آموزش بهداشت و پذیرش رفتارهای بهداشتی پرداخته است.

در هر مسئله ای که از لزوم تغییر سازی بشر در زمینه مسائل تندرستی بحث می شود، سریعا موضوع آموزش بهداشت مطرح می شود. همه می گویند باید مردم را در مورد موضوع های گوناگون بهداشتی آموزش داد. ولی کمتر کسی می گویند چطور؟ و اینکه چه قواعدی و اصوی بر عملکردهای آموزش بهداشت حکم فرما است و عوامل تقویت و یا ضعیف کننده رفتارهای مورد تایید علوم بهداشتی کدام موارد هستند؟ و چطور می توان دگرگونی های مورد نظر را در رابطه با سلامت آدم ها تا آن جا که به او و محیط زندگیش مرتبط می شود، به دست آورد؟ و این موضوعی است که کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه، در جریان تحلیل مسائل گوناگون آموزش بهداشت به آن پرداخته است.

بهداشت مجموعه ای از علوم گوناگون است و به صورت کلی منظور از بهداشت، انجام کارهایی برای جلوگیری از ابتلا مردم به امراض و رسیدن به سلامتی است. تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) از بهداشت به طرز زیر است: بهداشت علم و هنر پیشگیری از امراض ها و طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح آن است.

با فراهم آوردن امکاناتی مانند: آموزش بهداشت، بهداشت محیط تشخیص امراض، پیشگیری علیه بیماری ها عفونی، ایجاد یک سیستم اجتماعی که هر شخص بتواند از حق طبیعی خود دارا باشد. سلامتی مردم تامین می شود. البته در حال حاضر دامنه بهداشت عمومی گسترش پیدا کرده است و تامین سلامتی سالخوردگان، مادران، تغذیه، جامعه، آلودگی هوا و آلودگی صوتی جز وظیفه های بهداشت قلمداد شده است.

در علوم تجربی عوامل در شرایط یکسان نتیجه یکسان ایجاد می کند، یعنی از ترکیب دو اتم هیدروژن با یک اتم اکسیژن، آب به وجود می آید. اما باید توجه داشت که درباره یک امر بهداشتی مانند واکسیناسیون، تنها جنبه علمی قضیه کافی نیست. به دلیل اینکه یک برنامه بهداشتی موفق لزوما در منطقه و فرهنگ دیگر موفق نمی شود، زیرا جنبه های اجتماعی، اقتصادی، روانی و... نیز موثرند. پس بهداشت هنر است.

هدف دیگر بهداشت، بالا بردن عمر بشر است. عوامل گوناگونی بر طول عمر موثر است و از آن جمله رفاه اقتصادی، آرامش فکری، خدمات پزشکی، تغذیه، حقوق بشر، آموزش، ارتباط مردم با دوست و با همدیگر، آزادی و روابط دولت و ملت است. باید توجه داشته باشیم که اکنون اصطلاحات گوناگونی از نظر ظاهر برای بهداشت مطرح است. مانند بهداشت جامعه، جامعه شناسی بهداشت، پزشکی اجتماعی، پزشکی جامعه نگر و... که در واقع همگی هم معنی بهداشت عمومی هستند. باید گفت مفهوم کلیه این عناوین یکی است، ولی طرز نگرش آن ها با هم گوناگون است، زیرا نیازهای جامعه ها با هم متفاوت است.

 در بخشی از کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه می خوانید:

 امروزه در امر آموزش، هیچ فعالیت و تلاشی برای تدریس، بدون انتخاب و تدوین هدف صورت نمی گیرد. مسلما، در رابطه با لزوم تعیین و تدوین اهداف آموزشی دلایل زیادی را می توان مطرح نمود که در زیر به چند دلیل که دارای اولویت بیشتری هستند اشاره می کنیم:

1- مشخص کردن هدف، پیدا کردن مسیر و جهت حرکت را آسان تر می کند.

2- نظر به اینکه تعیین و تدوین و یا اضافه کردن محتوا بدون توجه به اهداف جنبه علمی ندارد، بنابراین وجود اهداف آموزشی راهنمای بسیار خوبی برای این منظور بشمار می رود.

3- چون انتخاب شیوه های تدریس ارتباط مستقیم و نزدیکی با محتوای آموزشی دارد بنابراین وجود اهداف آموزشی به انتخاب درست و منطقی آن ها نیز کمک می کند.

4- نظر به اینکه مواد و وسایل آموزشی مورد استفاده بایستی با محتوا و شیوه های تدریس انتخاب شود، بنابراین می توان وجود اهداف آموزشی را در انتخاب مواد و وسایل آموزشی دخیل دانست.

5- چون ارزشیابی پیشرفت تحصیلی بایستی بر اساس محتوای تدریس شده به عمل آید، بنابراین نقش اهداف آموزشی در طراحی و اجرای یک ارزشیابی منطقی کاملا انکارناپذیر به نظر می رسد.

6- نظر به اینکه انتخاب و توصیه های فعالیت آموزشی (تجارب یادگیری) برای فراگیران بایستی با توجه به محتوای مورد تدریس صورت گیرد، بنابراین می توان ادعا کرد که اهداف آموزشی در این مورد نیز نقش مؤثری را دارا هستند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

مشخصات کتاب ضرورت آموزش بهداشت در جامعه

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 88

کنگره : ‏‫‭RA440/5‭/ر6ض4 1398‬

دیویی : ‏‫‭613/07

کتابشناسی ملی : 5601441

شابک : 978-622-6538-20-6

سال نشر : 1398

نظرات درباره ضرورت آموزش بهداشت در جامعه