کتاب شرایط دادخواست و اظهار نامه به زبان ساده

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 295.8 کیلو بایت
صفحات کتاب : 101

خلاصه کتاب شرایط دادخواست و اظهار نامه به زبان ساده

شرایط دادخواست و اظهار نامه به زبان ساده 

 در کتاب شرایط دادخواست و اظهار نامه به زبان ساده به مباحثی چون بررسی شرایط ارسال و ابلاغ اظهارنامه در آئین دادرسی ایران، دادخواست و شرایط آن و... پرداخته می شود.

در این کتاب با زبانی ساده و شیوا شرایط دادخواست و اظهارنامه توضیح داده شده است تا مشکل بسیاری از افراد و حتی وکلا حل گردد. اظهارنامه که به صراحت ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی از راه های رسمی مطالبه حق به شمار می رود به وسیله آن، نه تنها مطالبه رسمی حق امکان پذیر است بلکه می توان توسط اظهارنامه آمادگی تسلیم هر چیزی، اعم از مال، وجه و سند را به مخاطب اعلام کرد و آن را هنگام تسلیم اظهارنامه تحت نظر و حفاظت مرجع مربوط قرار داد. برگ اظهارنامه، فرم چاپی مخصوصی نظیر برگ دادخواست است که از قدیم تا کنون توسط دادگستری چاپ شده و به فروش می رسد.

در گذشته ثبت اظهارنامه قضایی از طریق فرم مخصوص اظهارنامه به عمل می آمد. اما اکنون، راه اندازی سامانه خدمات الکترونیک قضایی این کار را امکان پذیر نموده است. لذا افراد با مراجعه به این سامانه می توانند اطلاعات مورد نیاز را تکمیل نمایند.

 در بخشی از متن کتاب شرایط دادخواست و اظهار نامه به زبان ساده می خوانیم: 

 وقتی می خواهیم چیزی را بطور رسمی به کسی بگوییم به نحوی که بعدا بتوانیم ثابت کنیم که متن مورد نظر را به او گفته ایم، از اظهارنامه استفاده می کنیم. همچنین وقتی می خواهیم چیزی را به کسی بدهیم و او حاضر نیست آن را بگیرد، آن را از طریق ارسال اظهارنامه به او تسلیم می کنیم. البته باید پذیرفت گاهی به موجب قانون، اظهارنامه در بعضی امور، لازم است. مانند حالتی که ما، یکی از ظهرنویسان (پشت نویسی) سفته یا چک هستیم. و این سند وصول نشده که اگر چک باشد پس از مراجعه به بانک، بانک موصوف به دارنده آن یک گواهی می دهد که در اصطلاح حقوقی می گویند برگشت خورده است. و اگر سفته باشد طی تشریفات بانکی گواهی صادر می شود و به دارنده آن تسلیم می شود که در اصطلاح حقوقی می گویند واخواست شده است و کسی که ما سند را با ظهرنویسی به او داده ایم، وجه آن را از ما مطالبه می کند، در این حالت ما هم باید مراتب را به نفر قبل از خودمان اطلاع دهیم (یعنی کسی که سند را به ما ارائه کرده است) یا وقتی محلی را بطور امانت به کسی داده ایم و زمانی که می خواهیم پس بگیریم.

پس فهمیدیم که اظهارنامه یک سند عادی و یک وسیله رسمی مطالبه حق است که به طور رسمی به شخص دیگری ابلاغ می شود. برابر ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی هرکس می تواند حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید همچنین هرکس می تواند اظهارات خود را راجع به معاملات یا تعهدات خود یا دیگران به طور رسمی به وسیله اظهارنامه به دیگران اعلام نماید. بنابراین محتوای آن یک سند عادی محسوب می شود اما شیوه اطلاع رسانی به دیگری رسمی خواهد بود تا بعدا بتوانیم ثابت کنیم که مطلبی را به دیگری اطلاع دادیم یا چیزی را تسلیم او کرده ایم یا طلبی یا انجام تعهدی را از دیگری مطالبه نموده ایم. در نظام حقوق ما گاهی اوقات لازم است برای مطالبه حق خود (برای نمونه طلبی که از دیگری داریم)، ابتدا اظهارنامه ای تنظیم و برای طرف مقابل ارسال کنیم. به عبارت دیگر، ارسال اظهارنامه مقدمه ای است برای مطالبه بعضی حقوق.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 101

کنگره : ‏‫‬‮‭KMH1710‭‬‭‏‫‭/ب2ش4 1397

دیویی : ‏‫‬‮‭347/55055‬

کتابشناسی ملی : 5513656

شابک : 978-622-95219-7-7

سال نشر : 1397

نظرات