کتاب راهکاری خاص برای شناخت و کشف انتقال بیماری های ژنتیکی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 4.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 156

خلاصه کتاب راهکاری خاص برای شناخت و کشف انتقال بیماری های ژنتیکی

راهکاری خاص برای شناخت و کشف انتقال بیماری های ژنتیکی

 کتاب راهکاری خاص برای شناخت و کشف انتقال بیماری های ژنتیکی نوشته ی فاطمه میرزایی چهارراهی و مریم میرشکالی، به بررسی موارد مختلفی از جمله پیشینه علمی و پژوهشی بیماری های ژنتیکی، انتقال بیماری های ژنتیکی و تعداد ژن های انسان می پردازد.

ژنتیک یکی از زیر شاخه های علوم زیستی است که با استفاده از مفاهیم موجود در این علم می توان به وجود شباهت یا عدم وجود آن در دو موجود نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چرا و چطور چنین تشابه و یا عدم تشابهی در یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری، بوجود می آید. علم ژنتیک را علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلولی دیگر، از والد به نوزاد معرفی می کنند. ژنتیک با نحوه ی انجام این انتقالات که پایه و اساس تشابهات و اختلالات موجود در ارگانیسم ها است، سروکار دارد.

شاید برای تان سوال باشد که چگونه گوناگونی در جمعیت توزیع می گردد؟ البته تمام اختلافات ظاهری موجودات زنده توارثی نیست، عوامل محیطی و رشدی در این نتیجه مهم و تاثیرگذار است، بنابراین برای دانشمندان ژنتیک اهمیت دارد. مدت ها قبل از اینکه انسان در مورد مکانیزم ژنتیکی فکر کند، این مکانیزم در طبیعت به صورت خود به خودی و موثر عمل می کرده است. جوامع گوناگونی از حیوانات و جانوران در اثر همین مکانیزم ژنتیکی بوجود می آمد. تغییراتی که در اثر این مکانیزم و در طی دوران متمادی در یک جامعه موجود زنده تثبیت شده، تکامل نامیده می شود. تغییرات وسیعی با دخالت بشر در مکانیزم ژن ها بوجود آمده که برای او مفید بوده است. جانوران و گیاهان وحشی، اهلی شده اند، با انتخاب مصنوعی، موجودات اهلی بهتر از انواع وحشی در خدمت به بشر واقع شده اند.

علم ژنتیک در اواخر قرن 19 با آزمایش مندل در نخود فرنگی، شروع شد. با اینکه در اوایل کار پیشرفت زیادی حاصل نشد اما در اوایل قرن 20، جایگاه خود را در علوم جدید پیدا کرد. آزمایشات متعددی که در این قرن توسط مورگان انجام شد، گستردگی این علم را به حدی توسعه بخشید که امروزه در بیشتر شاخه های علوم، از سطح مولکولی گرفته تا محاسبات پیچیده ریاضی، مورد بررسی قرار می گیرد.

با استفاده از دانش ژنتیک، انتقال صفات بین گونه ها و جنس های مختلف امکان پذیر شده و این شاخه جدید ژنتیک مشکل بسیاری از مسائل پزشکی و کشاورزی را حل کرده است. رشد و گسترش مفاهیم موجود در هر علم، بر پایه ی واقعیت هایی است که به مرور زمان شناسایی و بررسی شده و در نهایت رشد تسلسلی آن را بوجود می آورند. 

 در بخشی از کتاب راهکاری خاص برای شناخت و کشف انتقال بیماری های ژنتیکی می خوانیم: 

 در دنیای امروز با انقلاب عظیمی در فن آوری اطلاعات و ارتباطات در کلیه بخش های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی و پزشکی مواجه هستیم. با توسعه این فن آوری سیستم های مراقبت بهداشتی در سراسر جهان تحت تأثیر تحولاتی برای بهبود دسترسی و کیفیت مراقبت ها، ارزش دهی پول و تجربه بیماران قرار گرفته است. رکوردهای الکترونیکی پزشکی یک جز جدایی ناپذیر از این توانمندی است که روز به روز پیشرفت بیشتری داشته است. در طول 6 سال گذشته استفاده از ضبط الکترونیکی داده های پزشکی دو برابر شده است، سال 2006، 23% بود و در سال 2012 به 56% رسیده است.

فن آوری اطلاعات از روش های متعددی به این حوزه کمک می کند، روش هایی مانند سیستم های ذخیره اطلاعات بیمار، سیستم های اطلاعات دارویی، سیستم های درمانی و جراحی، سیستم های پیگیری درمان، سیستم های درمان از راه دور و سیستم های پذیرش بیمار که در تمام این ها یک هدف مشترک وجود دارد و آن تسهیل در کار درمان است. با استفاده از این سیستم ها بیمار در کمترین زمان بهترین خدمات را دریافت می کند، پزشک تمام وقت از هر جای دنیا که بخواهد به بیماران خود دسترسی دارد و اطلاعات بیماران در همه جا به طور کامل در دسترس است. برای انجام اموری که در بالا اشاره شد می توان داده ها را هم به صورت دستی و هم با استفاده از سنسور جمع آوری کرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 156

کنگره : ‏‫‬‭RB155/6‏‫‭/م9ر2 1397

دیویی : ‏‫‬‭616/042

کتابشناسی ملی : 5492876

شابک : 978-622-95128-9-0

سال نشر : 1397

نظرات