کتاب جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن

حجم دانلود: 702.2 کیلو بایت
صفحات کتاب : 130

جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن 

کتاب جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن نوشته ی علیرضا سهراب زاده، به بررسی پول و بانکداری الکترونیک، مراحل عملیات پول شویی، فراگرد پولشویی در ایران، آزمون تعیین درجه هم انباشتگی و ... می پردازد.

حسابداری چیست؟
حسابداری زبان تجارت نامیده می شود. زیرا به وسیله ی گزارش های مالی، منابع و اطلاعات لازم را درباره واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص می گذارد. این افراد اعتبار دهندگان، مدیران، صاحبان ثروت، سازمان های مالی و اقتصادی دولت و ... می باشند. از نگاهی دیگر حسابداری را سیستم اطلاعاتی می نامند زیرا برای بررسی اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی موثر بر سازمان ها و واحدهای تجاری نیز ایجاد شده است.

پولشویی چیست؟
پولشویی به معنی پنهان کردن غیرقانونی درآمدهای به دست آمده به نحوی که به نظر برسد از راه قانونی بوده اند، می باشد. پولشویی خرید و فروش، نقل و انتقال و مبادله کردن نیست، بلکه بسیار فراتر از این مفاهیم است. به طور کلی به این معنی است که درآمدهای غیر قانونی و نامشروع را قانونی نشان دهند و در سیستم های اقتصادی کشور وارد کنند.

منظور از پولشویی این است که مبالغ و درآمدهای بسیار بالای را به وسیله ی سیستم های مدرن اقتصادی وارد بازار نکنند و از این طریق هم کارهای غیرقانونی خود را گسترش دهند و هم از امتیازات این امکانات بهره بگیرند. در نهایت مالیات و عوارض و ... به دولت نمی دهند و از آن ها فرار می کنند. منشا پولشویی از قاچاق موادمخدر کالا تروریسم و جرایم سازمان یافته بین المللی است.

یکی از مهم ترین وسیله هایی که در پول و بانکداری الکترونیک برای اعمال صحیح کارها و بالا بردن ضریب اطمینان کارکردها به استفاده می شود، فناوری رمزنگاری و امضای دیجیتال می باشد. کارکرد فناوری رمزنگاری اینگونه است که محتوا را به شکلی نامفهوم و غیرقابل درک درمی آورند و برای اینکه به حالت اولیه خود بازگردد، لازم است فرایند رمزگشایی (Decryption) اجرا شود که روشن است فقط سازنده و واگذارنده این دستگاه و ارسال کننده و دریافت کننده محتوا توانایی انجام آن را دارد.

 در بخشی از کتاب جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن می خوانیم:

 با رشد روزافزون معاملات تجارت الکترونیک در سطح جهان و نیاز تجارت به حضور بانک جهت نقل و انتقال منابع مالی، بانکداری الکترونیک به عنوان بخشی تفکیک ناپذیر از تجارت الکترونیک بوده و دارای نقشی اساسی در اجرای آن است. پیدایش و گسترش فناوری پول و بانکداری الکترونیک انجام بررسی های کارشناسانه و توجه به مسائل و خطرات مرتبط با آن از جمله پول شویی را ضروری ساخته است. تمامی عملیات مجرمانه یا غیر قانونی سودآور از قبیل اخاذی، قاچاق اسلحه و مواد مخدر در نهایت به پول شویی ختم می شود.

پدیده پول شویی به مرور زمان رشد و تکامل یافته و هر روز در چهره های جدیدی ظاهر شده است، به نحوی که ممکن است در طول زمان از لحاظ ماهیت تفاوت چندانی نکرده باشد، ولی از لحاظ نحوه ارتکاب دچار تحولاتی شده باشد که برای جامعه بسیار خطرناک تر از پیش جلوه کند. آنچه در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد، چهره بسیار خطرناک تری از جرم پول شویی است. از آنجا که این جرم از مختصات بسیار پیچیده و بعضاً قدرتمندی برخوردار است تحقق هدف مبارزه با آن با مشکلات عدیده ای همراه است؛ به ویژه آنکه مرتکبین این گونه جرم همواره پیشرفته ترین و روزآمدترین فناوری ها را به خدمت می گیرند تا علاوه بر تسهیل فعالیت مجرمانه خود، امکان رویارویی با مجریان قانون یا شکست از آن ها را به حداقل برسانند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن

مشخصات کتاب جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 130

کنگره : ‏‫‬‭HV8079

دیویی : ‏‫‬‭364/168

کتابشناسی ملی : 5926004

شابک : ‫‬‭978-622-6538-73-2

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب جایگاه علم حسابداری در پولشویی مدرن