کتاب تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 538.7 کیلو بایت
صفحات کتاب : 144

خلاصه کتاب تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی

تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی
 

کتاب تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی نوشته ی شیث سهراب زاده و سجاد جسمانی، با هدف ایجاد شرایط مناسب برای گسترش تجارت الکترونیکی و کسب و کار الکترونیکی در ایران و آشنایی شما با زیرساخت های این تجارت و بیان نقش و جایگاه انتقال الکترونیکی وجوه و بانکداری الکترونیکی در آن، به رشته تحریر درآمده است.

استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه های گوناگون اقتصادی و بازرگانی تاثیرات شگفت انگیز این پدیده را بیش از گذشته نمایان می کند. از مزیت های بسیار این تکنولوژی ها در اقتصاد و بازرگانی می توان به تغییر فرایندهای مدیریت و تولید بنگاه های اقتصادی، کم کردن هزینه ها، دسترسی بیشتر و ارزان تر به اطلاعات و... اشاره کرد.

موسسات بین المللی به مدیریت سازمان ملل و موسسات مرتبط به آن مانند UNCTAD و UN/CEFACT در طول چند سال اخیر، با ارائه استانداردها و راهکارهای توصیه شده ای به کشورهای عضو، اقدامات عملی برای گسترش تجارت الکترونیک و زیر مجموعه های آن مثل بانکداری الکترونیکی، حمل و نقل الکترونیکی بیمه الکترونیکی و... در جهان انجام داده اند. همچنین دولت ها نیز اقدامات پیشرفته ای برای توسعه تجارت الکترونیکی انجام می دهند.

بعضی دولت ها در کشورهای پیشرفته با زمینه سازی های حقوقی، قانونی، اقتصادی، سیاستگذاری و هدایت های کلان و... به توسعه تجارت و بانکداری الکترونیکی کمک بسیار کرده اند. در این کشورها قسمت های خصوصی کارآمد، مسئولیت محوریت این موضوع را بر عهده گرفته و از آخرین تحولات فنی در کارهای خود استفاده می کنند. بر همین مبنا فعالان اقتصادی در همه ی دنیا به خصوص در مملکت های توسعه یافته و پیشرو با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های ارتباطات و اطلاعات، مبادلات تجارت الکترونیکی خود را افزایش می دهند.

 در بخشی از کتاب تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی می خوانیم:

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان، کلیه بانک های کشور بطور کامل ملی شدند و تحت نظارت مجمع عمومی بانک ها، شورای عالی بانک ها و بانک مرکزی با چهارچوب و قوانین خاصی شروع به کار کردند. این امر باعث شده تمام بانک ها در راستای یک هدف و در قالبی خاص اقدام به خدمات دهی مشابه بکنند. با توجه به ماهیت دولتی بانک ها، فرهنگ خاصی بر آن ها حاکم شد, که یک فرهنگ اداری و دولتی می باشد، و خدمات و سرویس دهی آن ها نیز انحصاری است. زمانی که خدمات و تسهیلات انحصاری باشد و امکان رقابت وجود نداشته باشد میل به تغییر و تحول، تا حدود زیادی کاهش می یابد. اصولاً وقتی در بخشی رقابت وجود نداشته باشد کارایی پایین می آید.

رقابت اندک در عرصه بانکداری در ایران, سبب شده است که بانک ها نسبت به مقوله کیفیت، هزینه، سرعت در ارائه خدمات و مشتری مداری تا حدودی کم توجه باشند. به علت اینکه رقابت در این عرصه فشرده نیست میل به تغییر, تحول و بهبود کم رنگ است. این وضعیت طی دو دهه اخیر سبب شده است که اقدامات اساسی در زمینه بهبود خدمات، امکانات، سیستم ها و روش ها صورت نگیرد. انتظار می رود با ظهور بانک های خصوصی در آینده فضای بانکداری در ایران دگرگون گردد و رقابت معنی و مفهوم جدیدی پیدا می کند. رقابتی شدن عرصه بانکداری در ایران به تنوع خدمات بانکی، بالا رفتن کیفیت خدمات، تسریع در امور بانکی، کاهش هزینه ها و پیشرفت و تعالی بانک ها منجر خواهد شد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی

مشخصات کتاب تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 144

کنگره : ‏‫‬‭HG3270/2‭‬

دیویی : ‏‫‬‭332/10955

کتابشناسی ملی : ‏‫‬‭332/10955

شابک : ‫‭978-622-6538-59-6

سال نشر : 1398

نظرات درباره تحلیل اقتصادی انتقال الکترونیکی وجه در نظام اقتصادی کنونی