کتاب سنت های تاریخی در قرآن کریم

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 247

خلاصه کتاب سنت های تاریخی در قرآن کریم

معرفی کتاب سنت های تاریخی در قرآن کریم

کتاب سنت های تاریخی در قرآن کریم گفتار هایی تفسیری از استاد شهید آیت الله سید محمدباقر صدر است. وی این درس ها را پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بنا بر ضرورت های پیش آمده در عرصه سیاسی اجتماعی عراق و جهان اسلام ارائه کرد. شهید صدر دو روز در هفته (سه شنبه و چهارشنبه) درس خارج فقه خود را تعطیل کرد و به جای آن به موضوع تفسیر قرآن کریم پرداخت.

هدف از این سخنرانی های عمومی تقویت ارتباط رهبری دینی و مردم و ایجاد زمینه آگاهی بخشی و روشنگری از سوی مرجعیت بود. اساتید و طلاب حوزه های علمیه و همچنین عموم مردم از این سخنرانی ها استقبال کردند و نوار های آن به شکلی بی سابقه تکثیر و در میان مردم منتشر شد.

با وجود اینکه مخاطب این سخنرانی ها تنها طلاب درس خارج نبودند، محتوای این دروس همچون سایر آثار استاد شهید آیت الله سید محمدباقر صدر از اتقان و نوآوری ویژه ای برخوردار است. محور اصلی در این گفتار های تفسیری سنت های تاریخی در قرآن کریم است که شهید صدر به ژرفا و فراگیری شگفتی به آن می پردازد، اما این کتاب بیش از آنکه کتابی درباره سنت های تاریخی باشد، درواقع بیانگر روشی نو و بی سابقه برای تفسیرِ موضوعی است که شهید صدر خود آن را روش استنطاق نامیده است؛ روشی که او با پی ریزی آن سطح پژوهش های علمی در این عرصه را به مرحله ای جدید وارد می کند.

کتاب سنت های تاریخی در قرآن کریم در سه فصل تنظیم شده است:

فصل اول: درآمدی بر روش تفسیر موضوعی.

فصل دوم: پیاده سازی روش در نظریه سنت های تاریخی.

فصل سوم: بررسی مصداقی نظریه در موضوع رابطه دین با تاریخ و جامعه.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها سنت های تاریخی در قرآن کریم

مشخصات کتاب سنت های تاریخی در قرآن کریم

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 247

کنگره : ‏‫‬‮‭BP91/5

دیویی : ‏‫‬‮‭297/171

کتابشناسی ملی : 6123378

شابک : 978-964-5860-78-1

سال نشر : 1399

نظرات درباره سنت های تاریخی در قرآن کریم