کتاب غناء

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 560

خلاصه کتاب غناء

معرفی کتاب غناء

کتاب غناء متن درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای درباره موسیقی و غناء از سوی انتشارات فقه روز (وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی) است.

علم فقه، علم استخراج احکام الهی و تکالیف بندگان است. فقه شیعه، به سبب پویایی مبتنی بر اصالت خود توانسته است حجت شرعی را از منابع استنباط برای سوالات عموم مکلفان حتی در موارد نوپدید (مسائل مستحدثه) ارائه کند. مجتهدان بزرگ با ارائه و عرضه مباحث عمیق فقهی در قالب دروس به رشد و گسترش این علم کمک کرده اند.

مسئله «غناء» با وجود ادله شرعی معتبر بر حرمت آن، از حیث معنا، قلمرو موضوع و مناط حرمت، از مسائل مشکل در فقه به شمار می آید. امروزه و با وجود رسانه های متعدد صوتی و تصویری، تشخیص مصداق غناء از امور پر ابتلاء به شمار می رود. مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای) در اولین گام از انتشار سلسله دروس فقهی رهبر معظم انقلاب، به هدف شناخت نگاه و روش فقهی معظم له، درس نامه غناء را که در قالب ۷۶ جلسه درسی در سال های ۸۸-۱۳۸۷ مطرح شده است، منتشر کرده است. پیشتر مقاله عربی معظمٌ له در همین موضوع توسط این مؤسسه در مجله فقه اهل بیت (ع) منتشر شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب غناء آمده است: «موضوع غناء و موسیقی، سابقه بسیار طولانی در تاریخ بشر دارد و یکی از موضوعاتی است که در میراث مکتوب مسلمانان، احادیث و داستان های بسیاری درباره آن به جا مانده و تقریباً در اکثر کتب فقه و حدیث، از آن و مسائل متعدد مرتبط با آن سخن رفته است. متأسفانه به فاصله کمی پس از رحلت رسول خدا(ص) غناء در مدینه و دربار بنی امیه و بنی مروان در شام و پس از آن در دستگاه خلافت بنی عباس در بغداد رواج فراوان یافت.

جریان اموی و مروانی و عباسی در پی ترویج و تبلیغ غناء در جامعه اسلامی و جریان اهل بیت(ع) و موالیان آن مخالف با آن بودند. خط اهل بیت(ع) مبارزه با غناء و آنچه در دربار بنی امیه و مروانیان و بنی عباس می گذشته بود و هیچ نوع دفاع یا تأیید و ترویج غناء به ائمه هدی نسبت نداده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها غناء

مشخصات کتاب غناء

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 560

کنگره : ‏‫‬‭BP194/6‏‫‭‫‭

دیویی : ‏‫‬‭297/374

کتابشناسی ملی : 5721148

شابک : ‫‬‭978-600-98347-1-6‬‬

سال نشر : 1398

نظرات درباره غناء