کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟

3 از 1 نظر

ناشر: گمان

نویسنده:

مترجم: محمود حبیبی

کتاب چاپی اینترنت با مغز ما چه می کند؟ (چاپ قدیم)

صفحات کتاب : 345
توصیف مختصر : چاپ قدیم

معرفی کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟

نیکلاس کار، در "کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟" با تکیه بر دامنهٔ وسیعی از مطالعات تاریخی و علمی تلاش می کند تا تاثیرات شناختی اینترنت را بر ذهن انسان بکاود و پیامدهای فکری و فرهنگی آن را برایمان روشن تر کند.

«آیا اینترنت ما را احمق می کند؟» پرسشی که نیکلاس کار مطرح کرد، تلنگری بود برای آغاز یکی از مهم ترین بحث های دوران ما: وقتی که داریم از مواهب اینترنت لذت می بریم، آیا در واقع داریم توانایی مان را برای خواندن و تفکر عمیق فدا می کنیم؟

او توصیف می کند که چگونه تفکر انسان طی قرن ها از طریق «ابزارهای ذهن» شکل گرفته است: از الفبا گرفته تا نقشه ها، نشریات چاپی، ساعت و کامپیوتر و چطور هر کدام از اینها بر شیوهٔ ادارک ما از جهان تاثیر گذاشته اند. او سپس با شرحی جالب توجه از کشفیات جدید در علم عصب شناسی نشان می دهد که مغز ما در واکنش به تجربه هایمان تغییر می کند. یعنی فناوری هایی که ما برای یافتن، ذخیره و اشتراک اطلاعات استفاده می کنیم مسیرهای عصبی مغز ما را تغییر می دهند.

نیکلاس کار به کمک بینش های متفکرانی از افلاطون گرفته تا مک لوهان، این اندیشه را مطرح می کند که هر نوع فناوری اطلاعات، اصول خاص خودش را دارد یعنی مجموعه ای از پیش فرض ها دربارهٔ ماهیت دانش و هوشمندی. او شرح می دهد که چطور کتاب های چاپی به تمرکز و توجه بیشتر ما کمک کردند و موجب رشد تفکر عمیق و خلاق شدند. اما اینترنت، برعکس، ما را عادت داده است که لقمه های کوچک اطلاعات را به سرعت و بدون تمرکز و توجه از منابع متعدد گردآوری کنیم.

اصول اینترنت همان اصول صاحبان صنایع است: سرعت و کارایی، بهره وری در تولید و مصرف. ما روز به روز مهارتمان در نگاه اجمالی به مطالب و مرور سریع اطلاعات بیشتر می شود اما آنچه از دست می دهیم توانایی مان برای تمرکز، تفکر و تامل است.

در جهان امروز که فناوری اطلاعات با سرعتی خیره کننده به پیش می تازد و در میانهٔ مسابقهٔ شتابان همگامی با فناوری های روز، کتاب کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟دعوتی است به توقفی کوتاه و تامل در مسیری که تا کنون طی کرده ایم و راهی که پیش رو داریم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟

مشخصات کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 345

کنگره : ‏‫‭QP360

دیویی : ‏‫‭612/80285

کتابشناسی ملی : 7519043

شابک : ‫‭978-600-94072-7-9‬‬

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب اینترنت با مغز ما چه می کند؟