کتاب حجاب در صدر اسلام

بررسی و نقد نظرات امیرحسین ترکاشوند

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی حجاب در صدر اسلام

حجم دانلود: 2.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 208

حجاب در صدر اسلام
 

بررسی و نقد نظرات امیرحسین ترکاشوند

 گزیده ای از کتاب«حجاب در صدر اسلام»: 

 بررسی زمان نزول آیات قرآن کریم در موضوع پوشش بانوان نشان می دهد که این آیات در سال پنجم هجرت نازل شده اند. علت این تأخیرِ پنج ساله نه کم اهمیت بودن موضوع بلکه اصلاح تدریجی پوشش زنان بود. چنان که در فصل گذشته بررسی شد، زنان در عصر جاهلیت و صدر اسلام دارای پوشش بودند (به جز برخی برهنگی های موردی) و از لباس های متنوع و مختلفی برای پوشش قسمت های مختلف بدن خود (پایین تنه، بالاتنه و سر) بهره می گرفتند.

اما این پوشش نواقصی داشت و مانع از رؤیت جاذبه های جنسی زنان نمی شد. یکی از این نواقص، مربوط به نحوۀ پوشش «خمار» بود؛ زیرا زنان به گونه ای آن را به سر می بستند که گرهِ آن پشت موها می افتاد و در نتیجه، بالای سینه، گردن و گوش پوشانده نمی شد. نقص دوم مربوط به حجم محاسن بود، به طوری که پوشش زنان در آن عصر، برجستگی های بدن آنان را نمی پوشاند.

شارع مقدس پس از وقوع اتفاقاتی -که در مباحث بعد ذیل آیات بررسی خواهد شد- آیاتی را به این موضوع اختصاص داد. این آیات عبارت اند از آیات 27 و 28 اعراف، 31 نور و 59 احزاب. در این آیات احکامی برای رفع مشکلات مذکور و پوشش برهنگی های موردی، پوشش جاذبه های جنسی بدن و همچنین پوشش حجم محاسن تشریع گردید.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب حجاب در صدر اسلام

مشخصات کتاب حجاب در صدر اسلام

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 208

کنگره : BP230/17

دیویی : 297/636

کتابشناسی ملی : 6069672

شابک : 978-600-704446-9

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب حجاب در صدر اسلام