کتاب باتو باران می شوم

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی باتو باران می شوم

حجم دانلود: 8.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 208

با تو باران می شوم

زندگینامه سردار شهید "ابوالفضل محمدی" فرمانده گروهان شهید بهشتی از گردان مالک اشتر است که یکم بهمن 1339 در شهر ری به دنیا آمده و هجدهم اسفند 1362 در جزیره مجنون و در عملیات خیبر به شهادت می رسد.

پیکر وی پس از 13 سال و 3 ماه و 28 روز در حالی به وطن بازگشت که گزارشی از پزشکی قانونی تأیید می کرد "6 نفر با هم رفته اند شناسایی. کمین خورده اند و افتاده اند دست عراقی ها. آثار ضرب و شتم بر پیکرها باقی است"

ابوالفضل محمدی شب عملیات بعد از شنیدن خبر شهادت فرمانده اش شهید (محمدرضا کارور) با چند نفر از نیروهایش برای بازگرداندن پیکر فرمانده می روند و اسیر می شوند.

این در حالی است که چند روزی بیشتر از ازدواج ابوالفضل با زهرا نمی گذرد و زهرا سال ها در انتظار بازگشت پیکر ابوالفضل سر می کند.

نام کتاب از اتفاقی در زندگی کوتاه ابوالفضل و زهرا انتخاب شده است. زهرا، به شدت از باران و زیر باران خیس شدن، اجتناب می کند اما همان چند روزی که با ابوالفضل زیر باران راه می رود، بر خلاف همیشه، از باران لذت می برد.

"با تو باران می شوم" با فصل انتظار شروع می شود. انتظاری که از وصالی چند روزه حکایت ها دارد.

آنچه مخاطب را در ابتدای کار، مات و مبهوت این قصه می کند، آغازی است که پایانش خیلی زود رقم خورده است. به مدت 17 روز و پای آن 17 روز، سال ها چشم انتظاری و بعد از پایان چشم انتظاری، زندگی به یاد صاحب انتظار.

زهرا یوسفیان و ابوالفضل محمدی هر دو در شهر ری به دنیا آمده و بزرگ شده اند، هر کدام با ویژگی های خودشان. ابوالفضل جوانی خوش صورت است؛ ورزشکار، خطاط، خیلی مهربان و دلسوز و با احترام و صمیمی خصوصاً با مادرش. دست و دل باز در خرج کردن، مسئولیت پذیر و موقع شناس و پر از احساس و اخلاص.

فرمانده است اما آنقدر مخلص که خانواده اش هم نمی دانند پسرشان در جبهه چه مسئولیتی دارد و فرمانده است.

اما زهرا دختری لج باز که حرف، حرف خودش است و درست همین دختر با این خصوصیت بارز وقتی به روز خواستگاری می رسد، انگار تمام این خصیصه را پشت در گذاشته و با ابوالفضل رو به رو می شود بدون اینکه بداند، فاصله آشنایی و نامزدی و عقد و ازدواج و بعد از آن بیش از یک ماه به طول نخواهد انجامید. با یک تفکر عمیق که در بحبوحه انقلاب صاحب آن شده است، تنها، مردی را به همسری می پذیرد که "کوله اش روی دوشش باشد" کنایه از این که انقلابی باشد و حاضر در جبهه، نه مدعی انقلابی گری. ابوالفضل، تصمیم به ازدواج گرفته تا از آخرین مانع دل بستن به دنیا عبور کند و به وصال حقیقی دست یابد و این را در طول دو هفته دوران عقد به زهرا می گوید.

درباره کتاب باتو باران می شوم

کتاب، دعای مستجاب شده زهرا است. چند روز پیش از گرفتن اولین مصاحبه ها و حتی با خبر بودن از موضوع ازدواج ابوالفضل محمدی، زهرا در پی یک دلتنگی دائمی، به ابوالفضل می گوید: یه کاری کن قصه مون نوشته بشه و وقتی به دیدار خواهر ابوالفضل می رود درست اولین روزی است که از نشر 27 برای گرفتن مصاحبه از خواهر شهید به منزلشان رفته اند که همان جا با خبر می شوند سردار ابوالفضل محمدی ازدواج کرده و این زندگی عمری کوتاه به اندازه 17 روز داشته است.

کتاب دارای هفت فصل است. فصل اول با زمان حال آغاز می شود. از انتظار و دلتنگی زهرا و استجابت دعایی برای نوشته شدن قصه زندگی کوتاه اما بلندش با ابوالفضل و بعد از آن با یکی بود و یکی نبودی که حس می کنی راوی داستان هم زهرا است و هم نویسنده که با لحظه های اول روزشمار زندگی شروع می کند، اول از کودکی زهرا و پس از آن نوجوانی اش. در خانواده ای سنتی به دنیا آمده است، درس خواندن برای پدرش که او را آقا صدا می کنند، مهم است آن هم برای این که بچه ها وقتی بزرگ شدند، دستشان توی جیب خودشان باشد حتی دخترها. لج بازی زهرا در فصل کودکی، نمود بسیاری دارد تا جایی که معروف است (این زهرا اگر مار زیر پایش باشد و بگویی مار، شانه اش را بالا می اندازد)

فصل دوم به کودکی و نوجوانی و پس از آن به سربازی ابوالفضل می پردازد. فصل سوم به اولین دیدار و خواستگاری و ازدواج و فصل های بعدی هر کدام روایتی دارند تا فصل پیش از آخر که به عملیات خیبر پرداخته و در این زمینه نویسنده از کتاب شراره های خورشید بهره مند شده است.

زندگی کوتاه اما عاشقانه ابوالفضل و زهرا از خصوصیات کم نظیر این کتاب است و نیز شاخصه های اخلاقی زهرا که جذابیت خاصی به داستان می بخشد. نقل عین نامه های زهرا و ابوالفضل، ویژگی دیگر قصه است. ابوالفضل نامه عمومی به خانواده می فرستد اما نامه زهرا بر سر برگش نوشته (این نامه را زهرا فقط بخواند) و تمام عشق و دلتنگی اش را در قالب جملات نثار همسرش می کند.

این کتاب توسط شیرین زارع پور به قلم تحریر درآمده و «نشر27» آن را به چاپ رسانده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب باتو باران می شوم

مشخصات کتاب باتو باران می شوم

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 208

کنگره : PIR8346 ‭/‮الف‬44243‏‫‭ب2 1397‬‬

دیویی : ‏‫‭8‮فا‬3/62‬‬

کتابشناسی ملی : 5485907

شابک : ‏‫‭978-600-7472-78-1‬‬

سال نشر : 1397

نظرات درباره کتاب باتو باران می شوم