کتاب صبر، کیمیای سعادت

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 2.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 307

خلاصه کتاب صبر، کیمیای سعادت

صبر، کیمیای سعادت 

 به باور علمای علم اخلاق، صبر، مادر فضیلت هاست؛ به این معنا که هر صفت پسندیده ای که در وجود انسان بارور شود و هر فضیلتی در عمق جان او ریشه بدواند، ریشه در صبر و استقامت دارد. مفهوم این بیان، چنین است که بروز رذائل اخلاقی و صفات نکوهیده، در نهاد آدمی، از ناشکیبایی و جزع و فزع او نشأت می گیرد.
پس، موضوع صبر، در علم اخلاق، افزون بر اینکه بسیار مهم و حیاتی است، کاربردی است و به تعبیری، موضوع مادر محسوب می شود. در واقع، اگر ابعاد علمی و عملی «صبر»، به خوبی مورد توجّه اخلاق پژوهان و مردم قرار گیرد، راه برای خشکاندن ریشۀ شجرۀ خبیثۀ رذائل، از یک سو و پرورش شجرۀ طیّبۀ فضائل، از سوی دیگر، در جامعه باز می شود.
ایشان با تکیه بر معارف والای کتاب و سنّت، ریشۀ دردهای روحی جامعه را رذائل اخلاقی می دانند و راهکار درمان آن را نیز، ریشه کن کردن یا سرکوب درخت صفات رذیله و کاشتن درخت فضائل و صفات پسندیده در عمق جان آدمیان به شمار می آورند. در این راستا، سلاح اصلی مبارزه با دشمنان درون و پاک سازی دل از آلودگی ها و رذائل، «صبر» است که به تعبیر بزرگان دانش اخلاق، مادر فضیلت هاست.
آنچه در این کتاب، از نظر خوانندگان گرامی می گذرد، حاصل بیانات اخلاقی معظّم له در سال های 1391 و 1392 در مسجد حکیم اصفهان با موضوع «صبر» است.
آیت الله العظمی مظاهری در این مباحث، صبر را به سه قسم کلّیِ «صبر فردی»، «صبر خانوادگی» و «صبر اجتماعی» منقسم کرده اند و با این تقسیم بندی کلان، نقش صبر و استقامت را در تمام شئون زندگی، برای دستیابی عملی به سعادت و رستگاری انسان، به تصویر کشیده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 307

کنگره : BP250/8‏‫‭/م6ص2 1397

دیویی : 297/632‬

کتابشناسی ملی : 5952673

شابک : 978-964-2985-45-6‬‬‬‬

سال نشر : 1397

نظرات