کتاب چگونه کتاب بخوانیم

3 از 1 نظر

کتاب چاپی چگونه کتاب بخوانیم

صفحات کتاب : 421

معرفی کتاب چگونه کتاب بخوانیم

کتابِ چگونه کتاب بخوانیم اثر مارتیمر جی. آدلر و چارلز لینکلن ون دورن، کتابی است که در ماه‌های اول سال ۱۹۴۰ منتشر شده است. می‌توان گفت چگونه کتاب بخوانیم (How to Read a Book) راهنمایی برای مطالعه‌ی اثربخش‌تر است.

منتقدان ادبی این کتاب را یکی از «کلاسیک های زنده جهان» می نامند. «انجمن جهانی مدیریت اطلاعات» کتاب آدلر را در فهرست آثاری قرار داده است که هر مدیری باید بخواند. 


نویسندگان در این کتاب تکنیک های کاملا مفیدی را برای رده بندی موضوعی کتاب ها، خوانش هوشمندانه متن و ارتباط سازنده خواننده با نویسنده ارائه می کنند و میان 4 سطح «خوانش ابتدایی، اجمالی، تحلیلی و منطقی» و «ادراک، تفکر و یادگیری» تمایز قائل می شوند.

نویسنده یک فیلسوف یهودی آمریکایی است که می گوید من در مدتی که سر ویراستار دائره المعارف بریتانیکا بودم دائره المعارفی با آن حجم که هر سه سال یکبار تجدید ویرایش می شود مجبور بودم که روزی 3هزار صفحه از این دایره المعارف را مطالعه کنم در طول این مدت بود که به این نکته رسیدم که هر متنی را باید به یک روش خاصی خواند و در این کتاب روش ها را معرفی می کند.

گزیده کتاب چگونه کتاب بخوانیم

 مونتنی در مورد دو نوع جهل صحبت می کند: جهل عامیانه که پیش از تحصیل دانش وجود دارد و جهل عالمانه که بعد از کسب دانش گریبانگیر انسان می‌شود. اولی مربوط به کسانی است که اصلا بی‌سوادند و کتاب نمی‌خوانند. دومی جهل کسانی است که کتاب‌های فراوانی را بد خوانده‌اند. اینها به قول الکساندر پوپ «آدم‌های بی‌هوش و فاقد بینشی هستند که مغزهای آنها از کتاب‌هایی که بد خوانده‌اند، انباشته شده است». (چگونه کتاب بخوانیم – صحفه ۳۰)

 اگر از کتابی سوالی بپرسید، خود باید به آن پاسخ دهید. از این نظر کتاب مثل طبیعت و دنیاست. وقتی از آن سوالی می‌کنید به اندازه‌ای که خودتان تحلیل و تفکر کنید به شما پاسخ خواهد داد. (چگونه کتاب بخوانیم – صحفه ۳۴)

برای خواندن، سرعت معینی وجود ندارد، بلکه خواندن با سرعت‌های متفاوت و دانستن اینکه چه سرعتی مناسب چه وقتی است، هدف نهایی است. خواندن بسیار سریع موفقیت‌آمیز نیست. تنها زمانی سریع‌خوانی بسیار مفید است که مطلبی را که می‌خوانید، ارزش خواندن نداشته باشد. قاعده بهتر این است که بگوییم: خواننده نباید کتاب را از آنچه که باید، و سریع‌تر از درک و کسب رضایت خاطر خود بخواند. (چگونه کتاب بخوانیم – صحفه ۶۶)

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب چگونه کتاب بخوانیم

مشخصات کتاب چگونه کتاب بخوانیم

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 421

کنگره : PN83‭/آ4چ‌8 1396

دیویی : 028

کتابشناسی ملی : ‭م‌78-15201

شابک : ‎978-964-333-037-0‬

سال نشر : 1396

نظرات درباره کتاب چگونه کتاب بخوانیم