کتاب علی از زبان علی

زندگی و زمانه امیرالمومنین علیه السلام از زبان ایشان

3 از 1 نظر

کتاب چاپی علی از زبان علی

صفحات کتاب : 624

معرفی کتاب علی از زبان علی

کتاب علی از زبان علی نوشته محمد محمدیان است که توسط انتشارات دفتر نشر معارف منتشر شده است. زندگینامه امام علی بن ابیطالب از زبان خود آن حضرت/ متن کتاب علی از زبان علی اول شخص نگاشته شده و به همین دلیل بسیار گیراست. امیرالمومنین(ع) از هر نظر بی نظیر است. در اولیا، اوصیا و بزرگان کسی را جز ایشان سراغ نداریم که خودش زندگی را از ابتدا تا انتها بیان کرده باشد.

کتاب علی از زبان علی (ع) دربردارنده گزارش های تاریخی و روایی براساس سیر طبیعی گفتارهای اجتماعی و سیاسی است و نه عهده دار بیان معارف عمیق توحیدی. در واقع این کتاب از اول تا آخر از زبان حضرت علی(ع) است و پاورقی جزئی دارد. علی از زبان علی علیه السلام از ۱۰ فصل دوران مکه, دوران مدینه, دوران خلفا, دوران خلافت, دوران جنگ جمل, دوران جنگ صفین, دوران حکمیت, دوران جنگ نهروان, دوران غارت ها و دوران شهادت تشکیل شده است.

گزیده کتاب علی از زبان علی

در دامان رسول خدا (ص)

من علی فرزند ابوطالب و فاطمه بنت اسد،  در روز سیزدهم رجب سال ۳۰ عام‌الفیل، در شهر مکه و در درون خانهٔ کعبه  متولد شدم. پدرم ابوطالب، چندین فرزند داشت و ازنظر معیشت در تنگنا بود.  خویشان نزدیک به یاری وی شتافتند و هرکدام سرپرستی یکی از فرزندان او را  برعهده گرفتند. از آن میان، رسول خدا (ص) مرا برگزیدند تا همچون عضوی از  خانوادهٔ آن حضرت، در کنار ایشان و خانواده‌شان زندگی کنم.

پیامبر (ص) پسری نداشتند؛ اما تقدیر الهی چنان بود که از من، چونان فرزندشان نگهداری کنند و در رشد و تربیت من از هیچ لطفی دریغ نورزند و تمام مهر و عطوفتی که یک پدر به فرزندش دارد، برای من به‌کار گیرند؛ تاآنجاکه رسول خدا (ص) مرا در دامان خویش می‌نشاندند و در آغوش می‌گرفتند و در بستر  مخصوص خود جای می‌دادند. در کنار ایشان آرام می‌گرفتم و بوی خوش آن حضرت به مشامم می‌رسید. حتی گاه غذا را لقمه‌لقمه در دهانم می‌گذاشتند. هرگز دروغی در گفتار من و خطایی در رفتار من مشاهده نکردند.

از لحظه‌ای که رسول خدا (ص) را از شیر گرفته بودند، خداوند گرامی‌ترین فرشته‌اش را مأمور  تربیت وی کرده بود تا او را همواره به راه‌های کرامت و راستی و اخلاق نیکو  راهنمایی کند. من نیز همواره با رسول خدا (ص) بودم، همچون فرزندی که همیشه  در کنار مادر است. آن بزرگوار نیز هر روز درس جدیدی از اخلاق نیکو به من  می‌آموختند و از من می‌خواستند که در گفتار و رفتار، از ایشان پیروی کنم. رسول خدا (ص) هر سال، چندماهی را در غار «حراء» سپری می‌کردند. در آن ایام،  تنها من بودم که با ایشان ملاقات می‌کردم و درطول این مدت، جز من، کسی  ایشان را نمی‌دید.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب علی از زبان علی

مشخصات کتاب علی از زبان علی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 624

کنگره : ‏‫‬‮‭BP37/35‏‫‬‮‭‏‫‬‭‏‫‬‮‭/م312ع8 1396

دیویی : ‏‫‬‮‭297/951

کتابشناسی ملی : 4811099

شابک : ‫‬‮‭978-600-441-134-9‬‬‬

سال نشر : 1399

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب علی از زبان علی