کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ

شرح حال سفر به کره شمالی

3 از 1 نظر

ناشر: افق

نویسنده:

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 343

خلاصه کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ

معرفی کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ

سفرنامه متفاوت رضا امیرخانی به کشور کره شمالی, کشوری که همه آن را با دیکتاتوری حزبی می شناسیم.

کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ سفرنامه ای است که حاصل دو سفر رضا امیرخانی در سال جاری به کشور کره شمالی است.

فصل اول کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ یا «کیم چی» شرح سفر اول رضا امیرخانی به کره شمالی است. خردادماه ۹۷ او در پوشش مستندنویس و به پیشنهاد فرزاندان محمود دعایی (مدیر مسئول روزنامه اطلاعات) و با همراهی جمعی از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی راهی پیونگ یانگ می شود. این فصل شامل توصیف فضای جامعه, چارچوب ها و قوانینی که مردم ناچار و گاه مشتاق به رعایت آن ها هستند, عدم دسترسی به تکنولوژی روز دنیا, نبود فردیت و فضای امنیتی حاکم و همچنین کنجکاوی های نگارنده و تلاش او برای کشف نادیده ها و برقراری رابطه با مردم است.

فصل دوم کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ یا «قاشق چی», روایت حال و هوای امیرخانی بعد از بازگشت است. ته نشین شدن هیجانات و تحلیل عقلانی دیده ها و مقایسه حقایق با فیلم ها و کتاب هایی که درباره کره شمالی وجود دارد او را متقاعد می کند سفر دیگری به این کشور داشته باشد و با چشم دیگری زندگی در آن نقطه از جهان را ببیند. کشمکش ها و تلاش های او برای مجاب کردن کنسول کره شمالی برای صدور ویزا و البته چند خاطره پراکنده از سفرهایش محتوای این فصل را شامل می شود.

فصل سوم کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ یا «چیطولی» هم روایت سفر دوم امیرخانی به کره شمالی است که بهمن ۹۷ آغاز می شود و موافقت حزب کارگر کره شمالی برای ارتباط نزدیک تر امیرخانی و هم سفرانش با زندگی مردم عادی و مواجهه با مناسک تولد, ازدواج و مرگ جریانی متفاوت تر از سفر اول پیش می آورد. 

ملاقات با نویسندگان که در ادامه متوجه می شوند هیچ کدام کتابی منتشر نکرده اند, بازدید از یک مدرسه و مواجهه با نقص های آموزشی در آن سیستم, یک زایشگاه و مواجهه با کمبود امکانات وحشتناک پزشکی, یک مجتمع مسکونی و دکوراسیون داخلی منازل, فروشگاه ها و تنوع محدود اجناس و شرح گفتگو ها با دو سه نفر از اعضای حزب که برای همراهی با مسافران ایرانی تعیین شده اند؛ بخش هایی از این فصل کتاب را تشکیل داده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 343

کنگره : ‏‫‭DS932/4‬‬

دیویی : ‏‫‭951/93‬‬

کتابشناسی ملی : 5975764

شابک : 978-600-353-856-6

سال نشر : 1399

نظرات