کتاب شخصیت پردازی پویا

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی شخصیت پردازی پویا

حجم دانلود: 3.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 560

کتاب شخصیت پردازی پویا به توصیف فنون و ترفند هایی می پردازد که نویسندگان به منظور شکل دادن به شخصیت های آثارشان به کار می برند.

هیچ کس نمی گوید خلق شخصیت های عالی برایش مفت و مسلم تمام شده. آسان هم نیست (اگر کسی گفت آسان است، به حرفش گوش ندهید)، اما فرمول و قاعده و قانون دقیقی هم ندارد. هیچ نرم افزاری ندارد که دانلودش کنید، ویژگی های شخصیت ها را در ابزار جست وجویش تایپ کنید، و دستور بدهید قهرمان های جذاب و حیرت انگیز از توی آن سبز شوند (اگر کسی این را هم گفت، حرفش را باور نکنید).

شما شخصیت ها را از هر آنچه خودتان هستید خلق می کنید: از ادراک ها، عواطف، اعتقادها، باورها، سوابق، سال ها مطالعه، آرزوها، و رؤیاهای خودتان. آفرینش شخصیت ها فرایندی نیست که نقشه ای قابل ردیابی داشته باشد، یا فرایندی ساده یا سر راست نیست. به صبر احتیاج دارید و به درون بینی و به آزمایش و خطا.

و حتی در این صورت هم گاهی این شخصیت خیالی که در ذهن می پرورانید آدم چموشی است که با شما راه نمی آید.

با این همه، قطعاً فنون و ترفندهایی هستند که می توانید هنگام استفاده از شیوه آزمایش و خطایتان در شخصیت پردازی از آن ها استفاده کنید. فلسفه وجودی این کتاب هم همین است: شرح و توضیح همین فنون و ترفندها. بخش اول کتاب به شرح و نوع استفاده از ظاهر و جلوه های بیرونی شخصیت ها در شخصیت پردازی از همان نوع که در گزارش های پلیس می آید می پردازد:
شکل و شمایل، لباس، جثه، نام (ها)، محل تولد، شغل، و طرز حرف زدن.

بخش دوم به آنچه در ذهن شخصیت شما می گذرد می پردازد:
افکار، نگرش ها، ترس ها، عشق ها، و رؤیاهای شخصیت.

در بخش سوم، این جنبه های درونی و بیرونی شخصیت را برای خلق یک طرح داستان به کار می گیریم:
هریک از آن ها را چگونه به کار بگیریم تا رفتار اولیه شخصیت، واکنش های او در برابر دیگران، اتخاذ تصمیمات خطیر، و تغییرهای او را در طول رمانمان نشان دهیم.

در کتاب شخصیت پردازی پویا سرانجام، در این باره بحث می کنیم که شخصیت پردازی به شکل گیری درون مایه (مضمون) کلی کتابتان کمک می کند یا نمی کند.

آدمیزاد همواره جذاب، غافلگیرکننده، و شگفتی آفرین است. کافی است برای دیدن این حقیقت یک روزنامه را بردارید، هر روزنامه ای، و بخوانید. اگر رمانتان را با مردم شخصیت هایی شروع کنید که احساستان به شما می گوید، آن گاه رمانتان جذاب، غافلگیرکننده، و شگفتی آفرین می شود. در یک کلام، رمانی واقعی می شود. پس بگذارید کار را شروع کنیم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب شخصیت پردازی پویا

مشخصات کتاب شخصیت پردازی پویا

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : مجموعه کتابهای آموزش نویسندگی

صفحات کتاب : 560

کنگره : ‏‫PN3383‭‬ ‭/ش4‏‫‭ک4 1398

دیویی : ‏‫‭‬808/397

کتابشناسی ملی : 5567674

شابک : ‏‫‭978-600-03-1678-5‬‬

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره کتاب شخصیت پردازی پویا