کتاب کاربرد سنجش از دور در آب و هوا شناسی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی کاربرد سنجش از دور در آب و هوا شناسی

حجم دانلود: 11.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 247

سنجش از دور علم و هنر کسب اطلاعات از پدیده ها یا اجسام بدون تماس فیزیکی با آنها است. این علم در بسیاری از زمینه های علمی و تحقیقاتی کاربردهای گسترده ای دارد. از جمله کاربردهای فن سنجش از دور می توان به استفاده از آن در زمین شناسی، آب شناسی، معدن، شیلات، کارتوگرافی، جغرافیا، مطالعات زیست شناسی، مطالعات زیست محیطی، سیستم های اطلاعات جغرافیایی، هواشناسی، کشاورزی جنگلداری، توسعه اراضی وبه طورکلی مدیریت منابع زمینی و غیره اشاره کرد.

سنجش از دور می تواند تغییرات دوره ای پدیده های سطح زمین را نشان دهد و در مواردی چون بررسی تغییر مسیر رودخانه ها، تغییر حد و مرز پیکره های آبی چون دریاچه ها، دریاها و اقیانوس ها، تغییر مورفولوژی سطح زمین و غیره بسیار کارساز است. افزون بر این یک سیستم سنجش از دور با توجه به این که بر اساس ثبت تغییرات واختلاف های بازتابش الکترومغناطیسی از پدیده های مختلف کار می کند، می تواند حد و مرز پدیده های زمینی اعم از مرز انواع خاک ها، سنگ ها، گیاهان، محصولات کشاورزی گوناگون و... را مشخص کند.

سنجش از دور در پیش بینی وضع هوا و اندازه گیری میزان خسارت ناشی ازبلایای طبیعی،کشف آلودگی آب ها و لکه های نفتی در سطح دریا، اکتشافات معدنی نیز کاربرد دارد. بدون شک استفاده از این فن در مطالعات اکتشافی و منابع طبیعی و سایر موارد پیش گفته نه تنها سرعت انجام مطالعات را بیشتر می کند، بلکه از نظر دقت و هزینه و نیروی انسانی نیز بسیار با صرفه تر است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب کاربرد سنجش از دور در آب و هوا شناسی

مشخصات کتاب کاربرد سنجش از دور در آب و هوا شناسی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 247

کنگره : QC871

دیویی : ‏‫551/5‭‮‬

کتابشناسی ملی : 6156830

شابک : 978-600-459-785-2

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب کاربرد سنجش از دور در آب و هوا شناسی