کتاب گنجشک ها بی صدا می گریند

5 از 2 نظر

ناشر: سروش

نویسنده:

کتاب الکترونیکی گنجشک ها بی صدا می گریند

حجم دانلود: 2.5 مگا بایت
صفحات کتاب : 322

معرفی کتاب گنجشک ها بی صدا می گریند

رمان «گنجشک ها بی صدا می گریند» تألیف زینب بخشایش، دربارۀ زندگی مردم یکی از شهرهای عراق است که با ورود نیروهای داعش دستخوش تغییرات نامبارک می شود. یکی از محورهای داستان «گنجشک ها بی صدا می گریند» مدافعان حرم و همچنین چالش ها و دشواری هایی است که زنان در حمله ها و اشغالگری های داعش داشتند.

زینب بخشایش، نویسنده این کتاب پیش تر رمان عاشقانه «اردیبهشت نام دیگر تو» را درباره مدافعان حرم نوشته که خرداد امسال منتشر شد. «گنجشک ها بی صدا می گریند» هم یکی از خروجی های کارگاه مدافعان حرم با مدیریت مریم بصیری است.

نویسنده در اولین صفحه کتاب پیش از شروع داستان و مشخصات اثر، آن را به گنجشک های در بند تقدیم کرده و این حدیث را از نهج الفصاحه آورده است: «هرکه گنجشکی را به ناحق بکشد، خدا روز قیامت از او بازخواست می کند».

رمان پیش رو، ۴ فصل اصلی دارد که به ترتیب عبارت اند از: آتش، باد، آب، خاک.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم

هنوز قلبش تند می زند. خوابش نمی برد. هوا دم دارد و حوصله برخاستن از جایش را هم ندارد. یک ساعتی هست که در جایش وول می خورد. کلافه است. دلش چیزی می خواهد؛ اما نمی داند چه. به دیوار پیش رویش خیره می شود. دوباره صحنه هایی که در خواب دیده، برایش مجسم می شود. خواب دیده بود فواد دست او را گرفته و با هم به سمت دریا می رفتند. مرد قدبلندی جلوتر از آن ها راه می رفت. او با صدای بلند خندیده بود و مرد به سمتش برگشته بود. عمران بود که با همان چهره آرام و مهربانش به او نگاه می کرد. صفورا دست فواد را رها کرده بود. فواد داشت مثل بادکنک بزرگی به هوا می رفت که عمران او را گرفت. چاقویش را از جیبش درآورد و سر فواد را برید. همان موقع صفورا خودش را دید که چهره اش پر از زخم بود و از آن ها خون می چکید.

تلفن زنگ می خورد و فرصت نمی دهد تا صفورا صدای فریادهای گوش خراشش را در ذهنش مرور کند. احد و وهب زیر پنکه خوابشان برده است. نورا و دینا و مادر در اتاق اند. سلیمه هم که معلوم نیست کجاست. می دود و گوشی تلفن را برمی دارد. صدای فواد از آن سوی خط می آید.

- سلام عروس! دلم برات تنگ شده! چه کار می کنی؟

صفورا نگاهش می دود روی صورت احد و وهب. به نظر نمی رسد بیدار باشند...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب گنجشک ها بی صدا می گریند

مشخصات کتاب گنجشک ها بی صدا می گریند

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 322

کنگره : PIR8335

دیویی : ‫‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 6046826

شابک : 978-964-121633-9

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب گنجشک ها بی صدا می گریند