کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی مولوی چگونه مولوی شد؟

حجم دانلود: 4.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 327

معرفی کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟

در کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟ نوشته پیمان آزاد، به زندگی مولانا به عنوان یک شاعر عارف مسلک و مشهور پرداخته و سیر تبدیل شدنش به این جایگاه شاعری بررسی می شود. همچنین نوع نگاه و عرفانی که با خود داشت مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

شاید شما هم علاقه داشته باشید تا بدانید مولوی چگونه مولوی شد و به این جایگاه رسید؟ با دگرگونی شناخت مولانا از جهان هستی، مولوی به این مرتبه و جایگاه رسید. مولوی اول در دوران خواب و خواب آلودگی به سر می برد اما مولوی دوم دوران تغییر و تحول اوست. کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟ نظری گذرا بر حقیقت وجودی مولانا و شناخت باطنی و تجربی او از علوم دارد. دیوان شمس مولوی نشانگر چنان شور و شعف و شوقی است که نمی توان توصیف کرد. عرفانی که مولانا بعد از دیدار با شمس به آن دست یافت همان فلسفه و شناختی است که ما امروز از آن به عنوان عرفان مولوی یاد می کنیم.

رمز ماندگاری مولانا در قرائت متفاوتش از عرفان است که بیانگر یک عرفان عاشقانه و شادکامانه است. شاید این نوع از عرفان مولانا برای ما قابل درک نباشد اما درگیر شدن با آن بسیار لذت بخش و دلچسب است. پیمان آزاد در کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟ با جنبه اهل فقه و کلام این شاعر بزرگ کاری ندارد و به مولانایی می پردازد که در حیطه روانشناسی تجربی و عرفان کاربردی حرفی برای گفتن دارد و در مثنوی اش آن را بیان کرده است و به کار زندگی ما می آید.

در این کتاب شما با با مولانایی مواجه می شوید که از او اسطوره زدایی و تقدس زدایی شده و نکاتی از برداشت های او مطرح می شود که با عقلانیت ما سازگار است. در این اثر به جلوه های عرفانی مولانا پرداخته شده که رها کننده است. عرفانی که مقدمه ای برای رسیدن به شناخت باطنی و تجربی است.

مولوی که بود؟

مولوی اول، شخصیتی است که امروزه هم مقابل ماست. به کوچه و خیابان نگاه کنید، مولوی های اول را می بینید. گرم زندگی سوداگرانه ی روز. لازم نیست به هشتصد سال پیش بروید. همین جا مقابل شماست. خود شما نیز مولوی اول هستید. مولوی اول، به تظاهر زندگی می کند، زندگی را در قالب های از پیش تعیین شده می بیند. نمی خواهد امتیازات خود را از دست بدهد. درجا می زند. زمان را بیهوده می کشد. زندگی او بدون شور و عشق واقعی سپری می شود، هر چند از این مفاهیم بسیار با دیگران سخن می گوید.

مولوی که شد؟

آنچه مولوی شد، در دستاوردهای فکری او یعنی مثنوی و به ویژه غزلیات شمس منعکس است. شما با این دستاوردها کار دارید. از این جاست که مولوی را می شناسید. شدن مولوی در مثنوی و دیوان کبیر شمس تجلی پیدا کرد. آنچه از مولوی مهم است این است که برای عقلانیت امروز هم پیام هایی دارد. سخن او در بسیاری جاها نو و رمز و رازگونه و شگفتی آور است. چهره ی عرفانی مولوی از لابه لای گفته ها و سروده های خود او در بخش سوم کتاب نشان داده شده است.

گزیده کتاب مولوی چگونه مولوی شد 

مولوی اضطراب را درمان نمی کند. گاهی درمان اضطراب پیشرفته نیاز به دارودرمانی دارد. مولوی معتقد به شناخت درمانی است. بدون شک شناخت درمانی، همه ی درمان نیست. هر چند می گویند که بینش معنوی می تواند ساختار سلولی مغز را تحت تأثیر قرار بدهد و ما را از درمان های پسیکولوژیک دارودرمانی بی نیاز کند. مولوی بینشی به ما می دهد که ما به صرافت درمان اضطراب می افتیم. شک نیست که درمان اضطراب به میزانی به روان شناسی و درمان های مکتب های روان شناسی مربوط می شود. ولی این درمان با بینش عرفانی و نگرش مولوی بسیار سهل و آسان می شود. تعالیم مولوی ریشه ی اضطراب را هدف قرار می دهد و می سوزاند.

 چرخه ی اضطراب را از کار می اندازد. هر چند اضطراب شرطی اغلب به جای خود باقیست. چرا که می شود گفت انسان تا حدودی درمان ناپذیر است. هیچ اشکالی هم ندارد. این درمان ناپذیری کوچک ترین تأثیری در زندگی فعال او ندارد. مولوی معنایی به زندگی می دهد که از آن اضطراب که از دوران کودکی با خود آورده ایم، جدا می شود. هر فرد مضطربی یک نوع نگرش به زندگی و خود دارد؛ نوعی نگرش نسبت به کیفیت روابط با خود و جامعه دارد. مولوی نگاه ما را به خود و جهان به کلی تغییر می دهد و چنین آرامشی برای ما به ارمغان می آورد:

جان شو و از راه جان، جان را شناس

یار بینش شو نه فرزند قیاس

جان شناسان از عددها فارغند

غرقه ی دریای بی چونند و چند

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟

مشخصات کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 327

کنگره : PIR5304‮‬‭/ آ53م8 1394‬

دیویی : 8‮فا‬1/31‬

کتابشناسی ملی : 3838090

شابک : ‏‫‬‭978-964-236-667-5‮‬

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب مولوی چگونه مولوی شد؟