کتاب نگهداری باکتری ها

و دیگر میکروارگانیسم ها

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 2.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 166

خلاصه کتاب نگهداری باکتری ها

کتاب حاضر حاوی مطالب ارزشمندی در زمینه نگهداری میکروارگانیسم ها است. در این کتاب روش های مختلف نگهداری میکروارگانیسم ها که تا کنون ابداع شده اند مفصلا مورد بحث قرار گرفت و نیز روش کار و مواد لازم جهت اجرای روش های مختلف نیز کاملا توضیح داده شد.

در این کتاب نشان داده می شود نگهداری باکتری ها و بسیاری از میکروارگانیسم ها با روش های بسیار ساده ای مقدور می باشد که نیازی به نیروی کاری زیاد و امکانات گسترده و دستگاه ها و وسایل گران قیمت ندارد و از قابلیت اجرای بسیار بالایی برخوردار می باشد.

از جمله این روش ها روش نگهداری باکتری ها با استفاده از دیسک ژلاتین می باشد. این روش و روش های مشابه نگهداری باکتری ها در مراکز کوچک و با امکانات کم، بسیار ساده و کاربردی است و جهت نگهداری میکروارگانیسم ها در این مراکز به جای روش نگهداری با استفاده از کشت دادن بسیار مفید می باشد؛ چون این روش و روش هایی که میکروارگانیسم ها در آن خشک می شود مزایای بسیاری دارند.

در این روش ها آلودگی میکروارگانیسم به سایر عوامل نسبت به روش کشت دادن بسیار کم می باشد. علاوه بر آن باکتری چون از نظر متابولیکی پس از خشک کردن غیرفعال می باشد خصوصیات بیوشیمیایی آن ندرتا تغییر می نماید و این در حالی است که در کشت دادن خصوصیات بیوشیمیایی و اصلی میکروارگانیسم به واسطه شرایط نامساعد محیط ممکن است تغییر نماید؛ لذا استفاده از روش های نگهداری خشک سازی میکروارگانیسم ها در مراکز کوچک از جمله آزمایشگاه های میکروبیولوژی دانشگاه ها و بیمارستان ها پیشنهاد می شود.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 166

کنگره : QR75

دیویی : 589/9

کتابشناسی ملی : 5898640

شابک : 978-622-99344-3-2‬

سال نشر : 1398

نظرات

سعید دسترس

کتاب خوبیه

1399/1/26

پاسخ