کتاب امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی

حجم دانلود: 3.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 438

کتاب امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی نوشته ی مجتبی نیک رهی و پژمان توکلی، به مجموعه سخنرانی ها و نامه های امام خمینی (ره) در طول هشت سال جنگ تحمیلی می پردازد.

در دوران 8 سال دفاع مقدس، دشمن بعثی از هر حربه ای برای آسیب وارد کردن و تضعیف افکار عمومی مردم استفاده نمود که با لطف خدا و رهبری هوشمندانه حضرت امام خمینی (ره) و نیز جانفشانی های مردان بزرگ و گمنام وطن در جبهه دفاع از وطن، نتوانست کاری به پیش ببرد.

در این کتاب با اشاره هایی چند به شاخصه های دوران دفاع مقدس، رهبری امام (ره) را در عبور ملت از بحران های آن روزگار خواهیم نگریست. هم خوانی شاخصه ها از ویژگی های امام (ره) همچون قاطعیت در مواضع و موفقیت در جذب نیروهای انسانی و کارآمد و مرزبانِ اندیشه های والای دینی و سیاسی حکایت دارد.

تأمل در دوران جنگ تحمیلی و فرماندهی امام و بسیج همگانی در جهت فراخوانی دفاع از کیش و وطن، دستاوردهای بسیاری برای نسل امروز و آیندگان به همراه دارد. پرسش انگیزی گفتار و نوشتار تحلیل گران دربارۀ ایام دفاع مقدس، باید نمودار واقعیت هایی باشد که سبب تداوم انقلاب شده است.

اظهار نظرهایی که حاصل آن چیزی به جز انتقال پندارهای بیگانه با ایثار و امامت عدالت خواهانه و مسالمت جویانه نیست، چندان نمی پاید. زیرا آن چه در آن روزگار رخ داد، همان بود که حرکت دینی و ملی مردم ایران می طلبید. آنان پس از پیروزی و دست یابی به حاکمیت، در قبال تهاجم هماهنگ شدۀ صدام راهی جز مقاومت نداشتند.

در بخشی از کتاب امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی می خوانیم:

من یک صحبت دارم برای ملت ایران و برای ملت عراق و ارتش عراق هم یک صحبت. برای ملت ایران این صحبت را دارم که گمان نکند ملت ایران که ارتش ایران نمی تواند جلوی این ها را بگیرد. خیر، ارتش ایران و قوای مسلّح ما، پاسدارهای عزیز ما قادر بر این معنا هستند، لکن تا مسأله جدّی نشود، آن ها جدّاً عمل نمی کنند. آن روزی که مسأله جدّی شد، تمام این ها به طور جِدّ، امر می کنم که عمل بکنند و عراق را سر جای خودشان بنشانند.

ملت ایران نباید خیال بکنند که جنگی شروع شده است و حالا فرض کنید که دست و پای خودمان را گم کنیم. نه، این حرف ها نیست. یک چیزی آوردند و یک بمبی اینجا انداختند و فرار کردند، رفتند. الان هم دولت ایران جواب آن ها را مشغولند که جواب آن ها را بدهند و می دهند جواب آن ها را. قوای بحریه شان بکلی از بین رفته است و قوای بریه شان هم از بین خواهد رفت. شما خیال نکنید که یک چیزی است. این جنگ های متعددی که واقع شده است یک مقدارش هم نصیب ایران شده است که من هر دو جنگ را یادم هست. هیچ، ابداً مسئله ای نیست.

شایعات یا چیزهایی را اگر دشمن های ما، این احزاب مختلفه ای که الآن در ایران هستند، این گروه ها و گروهک هایی که در ایران هستند، حالا اگر فرصت می خواهند به دست بیاورند و شایعه سازی کنند و هی تلفن کنند به این طرف و آن طرف که چه شده است، چه شده، کودتا شده - نمی دانم - این حرف ها در کار نیست.

این یک دزدی آمده است یک سنگی انداخته و فرار کرده، رفته است سر جایش. دیگر قدرت اینکه تکرار بکند انشاءاللَّه ندارد. من به ملت ایران سفارش می کنم که چند جهت را ملاحظه کنند: یک جهت اینکه خونسردی خودشان را حفظ کنند و ابداً توجه به این معنا که یک قضیه ای واقع شده است و واقعاً واقع نشده قضیه ای. توجه نکنند به این معنا. یک وقت اغتشاشی از این راه بار نیاید.

یک جهت هم اینکه ممکن است که این اشخاصی که با اسلام مخالفند و با جمهوری اسلامی از اول مخالف بودند، حالا شایع کنند که خود لشکر ایران و ارتش ایران و ژاندارمری ایران دارند خرابکاری می کنند تا شما را وادار کنند که با آن ها مقابله کنید. خیر، این طور نیست. ارتش ایران و ژاندارمری ایران وفادارند به ما و مشغولند آن ها به کوبیدن عراق. شما گمان نکنید که یک وقت بیایند به شما بگویند که تحریک کنند شماها را به اینکه بروید سراغ- مثلاً- پادگان ها.

یک همچو کاری جایز نیست و از معاصی بزرگ اسلام است و مخالف رضای خداست و ابداً به این ها اعتنا نکنید و اگر از این افراد کسی پیدا شد که یک همچو تحریکی کرد، بگیرید او را و تحویل بدهید به کمیته هایی که هستند، به آن ها تحویلشان بدهید تا آن ها را به جزای خودشان برسانند. این حرفی است که ما با ملت ایران داریم که این ها با آرامش، بدون اینکه اصلاً خوفی از چیزی داشته باشند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی

مشخصات کتاب امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 438

کنگره : DSR۱۵۷۴/۵‭‬ ‭/ج۸۶‏‫‭‏‫‭‮الف‬۸۴ ۱۳۹۷‭

دیویی : ۹۵۵/۰۸۴۲

کتابشناسی ملی : 5345211

شابک : 978-622-6097-20-8

سال نشر : 1397

نظرات درباره کتاب امام خمینی (ره) و مدیریت روانی جنگ تحمیلی