کتاب مقدمه ای بر آینده نگاری

ابزاری کاربردی در حوزه‌ی فاوا برگرفته از کتاب

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی مقدمه ای بر آینده نگاری

حجم دانلود: 4.7 مگا بایت
صفحات کتاب : 350

مقدمه ای بر آینده نگاری

کتاب مقدمه ای بر آینده نگاری ابزاری کاربردی در حوزه ی فاوا برگرفته از کتاب (Foresight manual (It نوشته ی مایک جکسون، با استفاده از مفاهیمی همچون آینده نگری، پرسشگری، بارش فکری، پویش در راه بینش، برنامه ریزی و اقدام، ایده‌هایی را ارائه می‌نماید، پیرامون اینکه چگونه درباره‌ی آینده بیندیشیم و آن را پیش‌بینی کنیم.

 این کتاب برای کسانی است که مسئول طراحی و اجرای برنامه‌ها و پروژه های آینده نگاری هستند، در مدیریت تغییر مشارکت دارند، به مسائل مربوط به آینده و چگونگی شکل دهی به آن علاقمند هستند و در این گونه مسائل فعالیت و مشارکت دارند و در صدد هستند تا از پیشروان جامعه‌ی خود باشند و اقدام بعدی از آن‌ها صورت گیرد.

 در سال‌های اخیر، علاقه‌ی فزاینده‌ای در زمینه‌ی آینده پژوهی‌های راهبردی جمعی به وجود آمده است. این علاقه هم در سطح درون سازمان‌ها و هم در ادبیات مرتبط با تفکر راهبردی ایجاد شده است. اما نبود یک سیستم یا چارچوبی که به سازمان‌ها در ایجاد ساختار و سازماندهی فعالیت‌های آینده پژوهانه‌شان کمک کند، کاملاً محسوس است، فعالیت‌هایی که از طریق آن بتوانند به موقع تصمیم گیری نمایند و به سرعت عکس العمل های لازم را نشان بدهند.
کتاب مقدمه‌ای بر آینده نگاری: ابزاری کاربردی در حوزه ی فاوا (Ractical foresight guide perface)، رسیدن به یک مقصد نیست، بلکه توقف در سفر به آینده است.

 از این رو، چارچوبی کلی از تحقیقات و تحلیل هایی ارائه می دهد که باید توسط هر سازمانی که مایل به تضمین بقای آینده و موفقیت خود است، انجام شود. مخاطب این روند، شرکت‌های تجاری و غیرانتفاعی، دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و مردم علاقه‌مند به آینده هستند.
مایک جکسون (Michael Jackson) نویسنده‌ی کتاب، ایده‌هایی را پیرامون اینکه چگونه درباره ی آینده بیندیشیم، آن را پیش بینی نماییم و با آن همراه شویم، ارائه می نماید. این کتاب اثری نیست که سؤالات مشخصی را درباره‌ی یک موضوع خاص ارائه نماید و سپس بهترین پاسخ را پیشنهاد کند. در واقع این کار وظیفه‌ای است که بر عهده‌ی خواننده گذاشته شده است! 

 در بخشی از کتاب مقدمه ای بر آینده نگاری می خوانیم

 اینکه شما چگونه نتایج خود را گزارش می‌کنید، وابسته به این است که سازمان‌ها از پویش شما چه انتظاری دارند و یا چیزی که شما می‌دانید ارزش افزوده‌ای را به فرایندهای موجود اضافه خواهد کرد. شما احتمالاً می‌بایست ویژگی‌های گزارش خاص خود را طراحی کنید و یا از یکی از انواع تصویرسازی های بالا استفاده کنید. در هرحال در هر گزارشی که شما تولید می‌کنید، می بایست اظهارنامه ‌ای را همراه نمایید تا این مسئله را روشن سازد که نتایج پویش و روندهایی که به آن توجه نموده‌اید، پیش بینی نیستند. بر این نکته تأکید کنید.

 تحلیلی که شما در حال ارائه‌ی آن هستید، یک ارزیابی از آن چیزیست که ممکن است در آینده باشد و نه چیزی که خواهد بود. این گزارش طراحی شده تا در رابطه با تفکر در مورد اینکه سازمان‌ها چگونه نیاز دارند تا در پاسخ به پیچیدگی و عدم اطمینان فزاینده در محیط خارجی عمل کنند، اطلاع رسانی کند. پویش خود را در سازمان خود قابل رویت نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که گزارشات به سازمان و عملکرد آن مرتبط هستند ولی به خاطر داشته باشید که گزارشات نتیجه‌ی پویش به این منظور طراحی می‌شوند که افراد را در معرض آنچه که «آن بیرون» در محیط خارجی در حال رخداد است قرار دهند. بنابراین میبایست تفکر فعلی را به چالش کشانده و احساس ناخوشایندی و یا دسیسه را در افراد ایجاد کنند.

 علاوه بر اشتراک گذاری این گزارش در میان تیم برنامه ریزی خود، می بایست آنرا به صورت گسترده تر، به دفعات بیشتر، تاجایی که مناسب است در میان سازمان خود نیز به اشتراک بگذارید. شرکای شما گزارشاتی از این دست را برای مدیریت ریسک و یا ارتقای نوآوری مفید خواهند یافت.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مقدمه ای بر آینده نگاری

مشخصات کتاب مقدمه ای بر آینده نگاری

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 350

کنگره : T58/5‏‫‭/ج8م7 1394

دیویی : 004

کتابشناسی ملی : 4030675

شابک : ‭978-964-2695-62-1‬‬

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب مقدمه ای بر آینده نگاری